Zabiegi kojące i sposoby leczenia owrzodzeń jamy ustnej
Badge field

Zabiegi kojące i sposoby leczenia owrzodzeń jamy ustnej

Published date field

Czy kiedykolwiek wystąpiło u Ciebie bolesne owrzodzenie otoczone czerwoną obwódką, rozwijające się w jamie ustnej? Te małe wrzody nazywane są aftami, a ich przyczyny nie są do końca znane. Zwykle rozwijają się w wyniku niewielkich uszkodzeń tkanki miękkiej w okolicach jamy ustnej, noszenia niewłaściwie dopasowanej protezy dentystycznej lub aparatu ortodontycznego, spożywania kwaśnych produktów, takich jak pomarańcze, truskawki i pomidory, a także na skutek stresu oraz niedoboru pokarmowego.

Objawy aft

Afty rozwijają się w jamie ustnej, na wewnętrznej stronie warg lub policzków, na języku, a nawet na górnej części podniebienia. Tworzą bolesne, wrażliwe na dotyk owrzodzenia. Powszechnie występujące afty nie są zaraźliwe i zazwyczaj goją się w ciągu 1-2 tygodni. W poważniejszych przypadkach należy skonsultować się z dentystą.

Objawy opryszczki

Jeśli wystąpiły u Ciebie małe wrzody tworzące skupiska, które następnie utworzyły większe owrzodzenie w okolicach warg, prawdopodobnie cierpisz na opryszczkę spowodowaną przez wirusa HSV. Choroba jest wysoce zakaźna, wymaga konsultacji z lekarzem i stosowania leków przeciwwirusowych.

Tradycyjne sposoby na owrzodzenia

Jednym z najczęstszych sposobów zwalczania bólu spowodowanego owrzodzeniem jamy ustnej jest stosowanie okładów z lodu. Owiń kostki lodu papierowym ręcznikiem kuchennym i przyłóż do rany. Nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę. Ta metoda przynosi tymczasową ulgę i potrafi złagodzić piekący ból.

Możesz również przyłożyć do owrzodzenia wilgotną saszetkę herbaty. Czarna herbata zawiera taninę – związek o właściwościach łagodzących ból.

Domowe sposoby bywają skuteczne, ale mimo wszystko zalecamy, by skonsultować się z lekarzem.

Środki sprzedawane bez recepty

Dostępnych jest wiele środków kojących ból i wspomagających gojenie się owrzodzeń. Możesz przepłukać jamę ustną dobrym płynem przeciwbakteryjnym niezawierającym alkoholu, który nie tylko oczyści rany, ale również złagodzi podrażnienia, nawet te bardzo wrażliwe. Najlepiej stosować płyny zawierające nadtlenek wodoru o orzeźwiającym smaku, zalecane przez dentystów. Za każdym razem jednak należy skonsultować się z farmaceutą.

Możesz również spróbować pasty nakładanej bezpośrednio na wrzody, która zabezpieczy okolice rany i przyspieszy jej gojenie. Wybieraj produkty zawierające środki uśmierzające ból, takie jak benzokaina, a odczujesz natychmiastową ulgę.

Składniki zawarte w zdrowej żywności pobudzą Twój układ odpornościowy

Spożywanie zdrowych, naturalnych produktów dostarcza ciału wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Prawdopodobnie istnieje związek między występowaniem owrzodzeń jamy ustnej a niedoborem żelaza i pewnych witamin z gruby B, m.in. witaminy B12. Spożywaj duże ilości owoców, warzyw, jajek, mięsa i produktów pełnoziarnistych, które są doskonałym źródłem pierwiastków i witamin. Stosowanie preparatów multiwitaminowych to również dobry pomysł. Nie zapominaj o jogurtach – te znakomite probiotyki chronią układ trawienny, a nawet pomagają zapobiegać aftom.

Nie pozostaje Ci nic innego, jak przetrwać ten męczący okres, lecz przestrzeganie powyższych zaleceń z pewnością pomoże Ci złagodzić dolegliwości.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz