Wysypka okresu ząbkowania: objawy i leczenie
Badge field

Wysypka okresu ząbkowania: objawy i leczenie

Published date field

Wysypka towarzyszącaząbkowaniu spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem śliny, która drażni skórę dziecka. Gdy zauważysz u malucha zmiany na ciele, zastanów się najpierw, czy przyczyną są wyrzynające się zęby, czy może inny czynnik. Poniżej znajdziesz kilka użytecznych porad dotyczących zapobiegania i leczenia wysypki występującej u ząbkujących dzieci i jak odróżnić ją od wysypki spowodowanej innymi czynnikami.

Czy przyczyną wysypki jest ząbkowanie, czy też inny czynnik?

Obfite ślinienie w okresie ząbkowania może skończyć się podrażnieniem skóry, które powoduje wysypkę. Tworzy się ona na policzkach, podbródku, szyi i klatce piersiowej i wygląda jak popękana skóra albo małe, czerwone guzki. Ząbkowanie nie wiąże się z występowaniem wysypki na ramionach, nogach ani na plecach dziecka, tak więc jakiekolwiek zmiany pojawiające się na całym ciele powinny być zbadane przez lekarza.

Wysypka może wystąpić u niemowlaka już kilka dni po urodzeniu, natomiast ząbkowanie zaczyna się często około 2 miesiąca życia. Warto więc zapoznać się z innymi rodzajami wysypki, które rozwijają się na twarzy lub ustach dziecka oraz w ich okolicach:

  • Egzema pojawia się na całym ciele dziecka i tworzy wysuszone, popękane oraz zaczerwienione zmiany.
  • Rumień toksyczny tworzy zaczerwienione plamy na skórze. Rozwija się tylko u noworodków i pojawia się u co najmniej połowy z nich w pierwszych kilku dniach lub tygodniach po porodzie.
  • Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej spowodowana jest przez wirusa i tworzy skupiska pęcherzyków w okolicach ust, rąk i stóp (stąd nazwa). Pęcherzyki mogą również pojawić się w obrębie jamy ustnej, a czasami towarzyszy im lekka gorączka. Objawy zanikają po około siedmiu dniach.
  • Pokrzywka zwykle rozwija się na skutek alergii pokarmowych i tworzy jaskrawe, zaczerwienione guzki, które mogą pojawić się na całym ciele. Jeśli po posiłku wystąpią u dziecka podobne zmiany, skonsultuj się z lekarzem pediatrą w sprawie możliwości użycia leków antyhistaminowych.

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych stanów chorobowych, wysypka okresu ząbkowania pojawia się wyłącznie na twarzy dziecka lub w okolicach szyi. Zwykle towarzyszą jej inne objawy. Bez względu na wygląd wyprysków, aby prawidłowo określić przyczyny i dobrać odpowiednie leczenie, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem. W zależności od przyczyny pediatra przepisze maść albo antybiotyki.

Leczenie wysypki okresu ząbkowania

Aby w okresie ząbkowania ograniczyć ślinienie powodujące wysypkę, spróbuj podać dziecku gryzak (unikaj całkowicie zamrożonych gryzaków, bo mogą uszkodzić dziąsła). Możesz również wymasować podrażnioną okolicę czystym palcem lub wacikiem, a zmniejszysz stan zapalny. Usuń ślinę z twarzy dziecka szmatką lub czystą chustką.

Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, a leczenie przy użyciu leków stosowanych miejscowo może niepokoić wielu rodziców. Niektóre magazyny sugerują nałożenie warstwy wazeliny w okolicach ust, która nawilża skórę i tworzy barierę ochronną zapobiegającą wysypce. Pediatra może również zalecić stosowanie bezzapachowego balsamu lub naturalnej substancji nawilżającej, np. tłuszczu masłosza.

O co zapytać pediatrę?

Jeśli wysypka nie ustępuje po kilku dniach, a dziecko zaczyna wykazywać poważne objawy, np. wysoką gorączkę, skonsultuj się z lekarzem. Sprawdź, jakie pokarmy spożywa dziecko, aby wykryć możliwą alergię pokarmową powodującą wysypkę.

Ząbkowanie i ślinienie są zupełnie normalne na pewnym etapie rozwoju dziecka. Wysypka towarzysząca tym objawom może powodować dyskomfort, ale zanim się zorientujesz, czerwone wypryski ustąpią, a maluch odzyska piękny uśmiech!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz