Z tego artykułu dowiesz się, czy wysypka może towarzyszyć ząbkowaniu u dzieci oraz jakie są inne przyczyny wysypki, takie jak atopowe zapalenie skóry, infekcje wirusowe i bakteryjne czy alergie pokarmowe. Znajdziesz tu praktyczne porady dotyczące zapobiegania i leczenia wysypki podczas ząbkowania.

Wysypka okresu ząbkowania: objawy i leczenie
Ostatnia aktualizacja artykułu: 13 Apr 2025
Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Bogumiła Szeląg
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Spis treści
- Czy przyczyną wysypki jest ząbkowanie, czy też inny czynnik?
- Leczenie wysypki okresu ząbkowania
- O co zapytać pediatrę?
W okresie niemowlęcym ząbkowaniu mogą towarzyszyć różne, inne dolegliwości oprócz bólu. Jednym z nich jest wysypka. Najczęściej jest ona ograniczona do okolicy twarzy i jest spowodowana nadmiernym wydzielaniem się śliny podczas wyrzynania zębów, która działa drażniąco na wrażliwą skórę dziecka. W tym artykule przedstawiamy kilka użytecznych porad dotyczących zapobiegania i leczenia wysypki występującej u ząbkujących dzieci i jak odróżnić ją od wysypki spowodowanej innymi czynnikami.
Czy przyczyną wysypki jest ząbkowanie, czy też inny czynnik?
Nadmierne ślinienie w okresie ząbkowania może skończyć się podrażnieniem skóry, które powoduje powstanie wysypki. Tworzy się ona najczęściej na policzkach, podbródku i szyi. Na skórze pojawiają się wykwity w postaci plamek lub grudek, często towarzyszy temu zaczerwienienie. Zwykle towarzyszą jej również inne objawy charakterystyczne dla wyrzynania się zębów. Wysypka związana ze ślinieniem może pojawić się w czasie nadmiernego ślinienia, czyli ok. 3. miesiąca życia, kiedy to gruczoły ślinowe zaczynają pełnić swoją rolę, a dziecko nie jest w stanie jej przełknąć ze względu na nieopanowanie jeszcze tej czynności.
Ząbkowanie nie wiąże się z występowaniem wysypki na ramionach, nogach ani na plecach dziecka, tak więc jakiekolwiek zmiany pojawiające się na całym ciele powinny być zbadane przez lekarza pediatrę. Szczególnie jeżeli wysypka występuje już kilka dni po urodzeniu.
Do ogólnoustrojowych przyczyn wysypki niezwiązanej ze ślinieniem, która rozwija się na twarzy zalicza się:
- alergie pokarmowe lub kontaktowe, atopowe zapalenie skóry - wysypka może pojawić się na całym ciele dziecka lub być ograniczona. Skóra jest wysuszona, popękana oraz zaczerwieniona.
- choroby o etiologii wirusowej np. choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, rumień nagły, ospa, różyczka.
- choroby o etiologii bakteryjnej np. płonica (szkarlatyna).
Leczenie wysypki okresu ząbkowania
Aby w okresie ząbkowania złagodzić towarzyszące objawy lub zapobiec powstaniu wysypki, spróbuj podać dziecku schłodzone gryzaki. Unikaj tych zamrożonych, bo mogą uszkodzić błonę śluzową. Nakładaj również cienką warstwę wazeliny wokół ust dziecka, aby ochronić skórę przed podrażnieniami. Regularnie i delikatnie wycieraj okolicę ust z nadmiaru śliny.
O co zapytać pediatrę?
Jeśli wysypka w okolicach twarzy dziecka nie ustępuje po kilku dniach, a dziecko zaczyna mieć objawy ogólne, tj. wysoka gorączka, kaszel, skonsultuj się z pediatrą. Przeanalizuj, jakie pokarmy spożywa dziecko, aby wykryć możliwą alergię pokarmową powodującą wysypkę.
Ząbkowanie i ślinienie są zupełnie normalne na pewnym etapie rozwoju dziecka. Wysypka towarzysząca tym objawom może powodować dyskomfort, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji maluch szybko będzie cieszyć się zdrową jamą ustną.