Wysypka okresu ząbkowania: objawy i leczenie

Wysypka okresu ząbkowania: objawy i leczenie

Wysypka towarzyszącaząbkowaniu spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem śliny, która drażni skórę dziecka. Gdy zauważysz u malucha zmiany na ciele, zastanów się najpierw, czy przyczyną są wyrzynające się zęby, czy może inny czynnik. Poniżej znajdziesz kilka użytecznych porad dotyczących zapobiegania i leczenia wysypki występującej u ząbkujących dzieci i jak odróżnić ją od wysypki spowodowanej innymi czynnikami.

Czy przyczyną wysypki jest ząbkowanie, czy też inny czynnik?

Obfite ślinienie w okresie ząbkowania może skończyć się podrażnieniem skóry, które powoduje wysypkę. Tworzy się ona na policzkach, podbródku, szyi i klatce piersiowej i wygląda jak popękana skóra albo małe, czerwone guzki. Ząbkowanie nie wiąże się z występowaniem wysypki na ramionach, nogach ani na plecach dziecka, tak więc jakiekolwiek zmiany pojawiające się na całym ciele powinny być zbadane przez lekarza.

Wysypka może wystąpić u niemowlaka już kilka dni po urodzeniu, natomiast ząbkowanie zaczyna się często około 2 miesiąca życia. Warto więc zapoznać się z innymi rodzajami wysypki, które rozwijają się na twarzy lub ustach dziecka oraz w ich okolicach:

  • Egzema pojawia się na całym ciele dziecka i tworzy wysuszone, popękane oraz zaczerwienione zmiany.
  • Rumień toksyczny tworzy zaczerwienione plamy na skórze. Rozwija się tylko u noworodków i pojawia się u co najmniej połowy z nich w pierwszych kilku dniach lub tygodniach po porodzie.
  • Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej spowodowana jest przez wirusa i tworzy skupiska pęcherzyków w okolicach ust, rąk i stóp (stąd nazwa). Pęcherzyki mogą również pojawić się w obrębie jamy ustnej, a czasami towarzyszy im lekka gorączka. Objawy zanikają po około siedmiu dniach.
  • Pokrzywka zwykle rozwija się na skutek alergii pokarmowych i tworzy jaskrawe, zaczerwienione guzki, które mogą pojawić się na całym ciele. Jeśli po posiłku wystąpią u dziecka podobne zmiany, skonsultuj się z lekarzem pediatrą w sprawie możliwości użycia leków antyhistaminowych.

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych stanów chorobowych, wysypka okresu ząbkowania pojawia się wyłącznie na twarzy dziecka lub w okolicach szyi. Zwykle towarzyszą jej inne objawy. Bez względu na wygląd wyprysków, aby prawidłowo określić przyczyny i dobrać odpowiednie leczenie, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem. W zależności od przyczyny pediatra przepisze maść albo antybiotyki.

Leczenie wysypki okresu ząbkowania

Aby w okresie ząbkowania ograniczyć ślinienie powodujące wysypkę, spróbuj podać dziecku gryzak (unikaj całkowicie zamrożonych gryzaków, bo mogą uszkodzić dziąsła). Możesz również wymasować podrażnioną okolicę czystym palcem lub wacikiem, a zmniejszysz stan zapalny. Usuń ślinę z twarzy dziecka szmatką lub czystą chustką.

Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, a leczenie przy użyciu leków stosowanych miejscowo może niepokoić wielu rodziców. Niektóre magazyny sugerują nałożenie warstwy wazeliny w okolicach ust, która nawilża skórę i tworzy barierę ochronną zapobiegającą wysypce. Pediatra może również zalecić stosowanie bezzapachowego balsamu lub naturalnej substancji nawilżającej, np. tłuszczu masłosza.

O co zapytać pediatrę?

Jeśli wysypka nie ustępuje po kilku dniach, a dziecko zaczyna wykazywać poważne objawy, np. wysoką gorączkę, skonsultuj się z lekarzem. Sprawdź, jakie pokarmy spożywa dziecko, aby wykryć możliwą alergię pokarmową powodującą wysypkę.

Ząbkowanie i ślinienie są zupełnie normalne na pewnym etapie rozwoju dziecka. Wysypka towarzysząca tym objawom może powodować dyskomfort, ale zanim się zorientujesz, czerwone wypryski ustąpią, a maluch odzyska piękny uśmiech!

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów