Objawy zatrzymania zębów mądrości
Badge field

Objawy zatrzymania zębów mądrości

Published date field

Zęby mądrości to cztery zęby, które wyrzynają się jako ostatnie ze wszystkich 32 zębów. Jak podaje Poradnik Zdrowie, dają o sobie znać między 17 a 25 rokiem życia. Gdy któremuś z nich brakuje miejsca do pełnego wyrznięcia, zostaje zatrzymany i napiera na inne zęby, powodując ich wykrzywienie, przechylenie lub przemieszczenie.

Zatrzymanie zęba może być pełne lub częściowe. Jak zostało wskazane w artykule autorstwa stomatologa Adama Bębna opublikowanym w serwisie “Wylecz.to”, zatrzymany ząb mądrości to ząb, który znajduje się w kości, ale się nie wyrżnął, natomiast częściowo zatrzymany ząb widoczny jest w dziąśle, ale nie wyrzyna się całkowicie.

Objawy zatrzymania zębów mądrości nie zawsze są oczywiste, co oznacza, że osoby często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Jeśli w końcu wystąpią, zwykle są skutkiem infekcji lub obrzęku dziąsła pokrywającego zatrzymany ząb. Towarzyszy im ból, opuchlizna i krwawienie dziąseł, obrzęk w okolicach szczęki, nieprzyjemny oddech, ból głowy lub szczęki i nieprzyjemny posmak podczas spożywania posiłków. U niektórych osób występuje sztywność szczęki, a nawet obrzęk węzłów limfatycznych szyi.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów, skonsultuj się z dentystą. Zatrzymane zęby mądrości, pozostawione samym sobie, mogą powodować choroby dziąseł i próchnicę. Zdarza się, że uszkadzają inne zęby, są przyczyną infekcji lub stłoczenia zębów. W rzadkich przypadkach zatrzymanie zęba mądrości wiąże się z występowaniem torbieli i guzów.

Coroczne wizyty u dentysty i badania rentgenowskie mogą pomóc w wykryciu zatrzymanego zęba mądrości, zanim wystąpią pierwsze objawy. Stomatolog najprawdopodobniej zaleci zabieg chirurgiczny w celu jego usunięcia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz