Objawy zatrzymania zębów mądrości
Badge field

Objawy zatrzymania zębów mądrości

Published date field

Ten artykuł przeczytasz w 1 minutę

 

Zęby mądrości to cztery zęby, które wyrzynają się jako ostatnie ze wszystkich 32 zębów. Jak podaje Poradnik Zdrowie, dają o sobie znać między 17 a 25 rokiem życia. Gdy któremuś z nich brakuje miejsca do pełnego wyrznięcia, zostaje zatrzymany i napiera na inne zęby, powodując ich wykrzywienie, przechylenie lub przemieszczenie.

Zatrzymanie zęba może być pełne lub częściowe. Jak zostało wskazane w artykule autorstwa stomatologa Adama Bębna opublikowanym w serwisie “Wylecz.to”, zatrzymany ząb mądrości to ząb, który znajduje się w kości, ale się nie wyrżnął, natomiast częściowo zatrzymany ząb widoczny jest w dziąśle, ale nie wyrzyna się całkowicie.

Objawy zatrzymania zębów mądrości nie zawsze są oczywiste, co oznacza, że osoby często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Jeśli w końcu wystąpią, zwykle są skutkiem infekcji lub obrzęku dziąsła pokrywającego zatrzymany ząb. Towarzyszy im ból, opuchlizna i krwawienie dziąseł, obrzęk w okolicach szczęki, nieprzyjemny oddech, ból głowy lub szczęki i nieprzyjemny posmak podczas spożywania posiłków. U niektórych osób występuje sztywność szczęki, a nawet obrzęk węzłów limfatycznych szyi.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów, skonsultuj się z dentystą. Zatrzymane zęby mądrości, pozostawione samym sobie, mogą powodować choroby dziąseł i próchnicę. Zdarza się, że uszkadzają inne zęby, są przyczyną infekcji lub stłoczenia zębów. W rzadkich przypadkach zatrzymanie zęba mądrości wiąże się z występowaniem torbieli i guzów.

Coroczne wizyty u dentysty i badania rentgenowskie mogą pomóc w wykryciu zatrzymanego zęba mądrości, zanim wystąpią pierwsze objawy. Stomatolog najprawdopodobniej zaleci zabieg chirurgiczny w celu jego usunięcia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz