Jak rozjaśnić żółte zęby?
Badge field

Jak wybielić żółte zęby?

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 14 Jul 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Maria Liszewska

 


Jedzenie, napoje, niektóre leki i wiek z czasem powodują przebarwienia na zębach. Mogą one stać się żółte na skutek powstawania przebarwień powierzchniowych lub głębokich. Jeśli szczotkujesz zęby dwa razy dziennie i nitkujesz je, ale żółty kolor utrzymuje się mimo prawidłowej codziennej higieny jamy ustnej, warto rozważyć wdrożenie dodatkowych metod wspomagających wybielanie zębów. W tym artykule dowiesz się, jak poprawić odcień swoich zębów kilkoma prostymi sposobami.

Żółte zęby: jakie są przyczyny żółknięcia zębów?

Dlaczego moje zęby są żółte, skoro szczotkuję je codziennie? Nawet jeśli prawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej, twój styl życia, nawyki, wiek, czy genetyka może wpływać na zmianę odcienia zębów.

Przebarwienia zębów mogą mieć różne przyczyny oraz objawy. Ze względu na swoje pochodzenie, wyróżnia się dwa typy przebarwień na zębach - przebarwienia spowodowane czynnikami wewnątrzpochodnymi (przebarwienia endogenne) oraz zewnątrzpochodnymi (przebarwienia egzogenne).

Endogenne przebarwienia zębów

Przebarwienia wewnątrzpochodne to bardziej skomplikowany rodzaj przebarwień. Mogą wynikać z zaburzeń rozwojowych i metabolicznych organizmu, czyli powstają w wyniku różnych czynników działających od wewnątrz organizmu. Są to przebarwienia, których usunięcie jest trudniejsze, a czasem nawet niemożliwe. Zalicza się do nich:

  • przyjmowanie niektórych antybiotyków (tetracyklin) w wieku dziecięcym,

  • urazy zębów, zwłaszcza w dzieciństwie, powodujące uszkodzenie miazgi zęba i prowadzące do zmiany koloru,

  • starzenie się, kiedy z wiekiem zęby mogą naturalnie ciemnieć, a szkliwo staje się cieńsze.

Egzogenne przebarwienia zębów

Jednak najczęstszymi przyczynami przebarwień zębów są czynniki zewnątrzpochodne. Przebarwienia te wahają się od delikatnie żółtych po czarno-brązowe. Są wynikiem przylegania chromogenów (czyli bezbarwnych związków, które w wyniku różnych reakcji zmieniają kolor i wpływają na estetykę uzębienia) do powierzchni zębów lub płytki nazębnej. Aby uniknąć takich przebarwień, należy wystrzegać się:

  • barwiących pokarmów i napoi: jagód, wiśni i innych owoców leśnych, kawy, herbaty, czerwonego wina, buraków, szpinaku, czy wybranych przypraw, np. kurkumy, curry, czerwonej papryki,

  • palenia papierosów i stosowania innych produktów tytoniowych,

  • stosowania innych używek, np. marihuany,

  • nieprawidłowego stosowania antybakteryjnych płynów do płukania ust (niektóre związki wchodzące w skład płukanek antyseptycznych, np. chlorheksydyna, nadmanganian potasu, listeryna, sangwinaryna, mogą przebarwiać zęby najczęściej na ciemne barwy - od brązowych aż po czarne).

Innymi czynnikami, które wpływają na pojawienie się przebarwień egzogennych, jest:

  • obecność próchnicy,

  • złogi nazębne będące efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej,

  • wybrane zabiegi stomatologiczne, np. leczenie kanałowe lub wypełnienie amalgamatowe, które może przebarwić zęby na sine kolory.

Przebarwienia zewnątrzpochodne zazwyczaj można łatwo usunąć. Najczęściej wystarczającą metodą wyeliminowania przebarwień spożywczych jest dobra higiena jamy ustnej w połączeniu z profesjonalnymi zabiegami higienizacyjnymi wykonywanymi w gabinecie dentystycznym. Opierają się one o skaling (usunięcie kamienia nazębnego), piaskowanie (usunięcie osadów) oraz polerowanie powierzchni zębów. W przypadku nieuzyskania zadowalających efektów, można wtedy wdrożyć zabieg wybielania zębów.


Jak wybielić żółte zęby?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na wybielenie żółtych zębów. Oto kilka wskazówek, co należy robić, aby pozbyć się żółtego koloru zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie dla zachowania bieli i zdrowia zębów. Aby zapobiec powstawaniu przebarwień, należy zadbać o:

prawidłowe szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty

- i oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej lub alternatywnych produktów (np. szczoteczek międzyzębowych).

Dodatkowo higienę można uzupełnić o stosowanie wybielającego płynu do płukania ust - dzięki zawartości składników z grupy pirofosforanów, płyny wybielające zęby pomagają zapobiegać krystalizacji płytki nazębnej, a tym samym utrwalaniu barwnych osadów. Jest to dobry pomysł, aby uzupełnić swoją codzienną higienę o taki właśnie produkt.

Zaleganie osadu i kamienia, szczególnie w trudno dostępnych przestrzeniach (np. okolicach przydziąsłowych i stycznych powierzchni zębów), wpływa na powstawanie przebarwień. Dlatego kluczowe dla uzyskania jaśniejszego koloru zębów jest usuwanie osadu i kamienia nazębnego, na którym to kumulują się cząstki barwnikowe. Aby pozbyć się żółtego odcienia zębów, ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej połączona z regularnymi wizytami u dentysty i zabiegami higienizacyjnymi.

 

Unikanie spożywania produktów powodujących przebarwienia

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie w przypadku usuwania powstałych już przebarwień, ale możesz również zapobiec powstawaniu nowych. Należy unikać spożywania produktów silnie barwiących zęby i utrzymywać białą dietę. Zalecana jest po zabiegach wybielania zębów w celu utrzymania koloru zębów na czas jego stabilizacji, który trwa 2-3 tygodnie po zakończeniu wybielania zębów.

Należy wtedy unikać spożywania produktów spożywczych o intensywnym kolorze, takich jagody, truskawki, buraki, kawa, herbata, czerwone wino, cynamon, kurkuma, kakao, curry. Ich resztki należy usunąć, szczotkując zęby ok. 30 minut po spożyciu.

Warto również ograniczyć lub całkowicie zaprzestać palenia papierosów i innych produktów tytoniowych. To zawarte w dymie papierosowym substancje smoliste są odpowiedzialne za żółte lub brązowe przebarwienia, nazywane nikotynowymi.   

 

Zabiegi i produkty wybielające zęby

Jeśli chcesz widoczniej wybielić zżółknięte zęby, wybierz najskuteczniejszą metodę zmiany odcienia zębów, czyli zabieg wybielania. Możesz wybrać ogólnodostępne produkty do samodzielnego wybielania w domu, np. aplikatory wybielające, lub zdecydować się na profesjonalne wybielanie w gabinecie dentystycznym. 

Metody domowego wybielania zębów polecane są osobom z przebarwieniami spowodowanymi spożywaniem silnie barwiących produktów. Dzięki niższemu stężeniu składników wybielających, takie produkty, jak np. pasty wybielające są nie tylko bezpieczne dla zdrowia jamy ustnej, ale i dedykowane osobom, które oczekują mniej drastycznej zmiany koloru. Oferują rezultat estetycznego rozjaśnienia uśmiechu, bez sztucznego efektu.

Metody gabinetowego wybielania zębów za pomocą żelu o wysokim stężeniu składnika wybielającego są dedykowane osobom z przebarwieniami głębokimi i naturalnie ciemniejszym odcieniem zębów oraz osobom, które oczekują natychmiastowych, bardziej spektakularnych efektów.

Mimo wszystko przed rozpoczęciem jakiejkolwiek metody wybielania zębów, warto skonsultować się z dentystą. Profesjonalna ocena pozwoli na dobranie najbezpieczniejszej i najskuteczniejszej metody, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia jamy ustnej.

 

Zapisz się teraz

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz