Jak rozjaśnić żółte zęby?
Badge field

Jak rozjaśnić żółte zęby?

Published date field

 


Jeśli szczotkujesz zęby dwa razy dziennie i prawidłowo je nitkujesz, ale żółty kolor pozostaje, najwyższy czas rozważyć inne opcje. Żółknięcie zębów spowodowane jest powstawaniem głębokich i powierzchniowych plam, a także innymi czynnikami znajdującymi się poza naszą kontrolą. Bez względu na to czy przebarwienia spowodowane są plamami, czy innymi czynnikami, warto zaopatrzyć się w kilka produktów sprzedawanych bez recepty, które pomogą Ci wybielić zęby. Zalecenia dentysty również pozwolą Ci poprawić ich kolor.

Jakie są przyczyny żółknięcia zębów?

Chociaż kawa i papierosy z biegiem czasu pozostawiają plamy na zębach, cienkie szkliwo zębów również przyczynia się do żółknięcia. Szkliwo to twarda, biała warstwa na zębach, pod którą znajduje się jasnobrązowa substancja zwana zębiną. Gruba warstwa szkliwa jest biała, ale cienkie szkliwo powoduje, że zębina nadaje zębom ciemniejszą barwę. Z wiekiem szkliwo ulega starciu. Kwasy zawarte w żywności i napojach, takich jak kwaśne cukierki, pomarańcze czy napoje gazowane, również przyczyniają się do uszkodzenia powierzchni zęba. Badacze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznają, że nawet tabletki do ssania zawierające witaminę C mają właściwości kwasowe.

Ślina neutralizuje działanie kwasów i usuwa je z powierzchni zębów, dlatego ludzie cierpiący na sjalopenię (zmniejszone wydzielanie śliny) pozbawieni są tej naturalnej ochrony. Zablokowane przewody nosowe u dzieci zmuszają je do oddychania przez usta, co zapobiega nawilżeniu zamkniętej jamy ustnej i może prowadzić do rozwoju cienkiego szkliwa.

Inne przyczyny

Zażywanie antybiotyków lub dużych ilości fluorku w dzieciństwie może powodować powstawanie żółtych plamek na zębach we wczesnym okresie dorosłości. Badacze z Akademii Medycznej w Warszawie wskazują, że antybiotyki i fluorek wiążą się właśnie z powstawaniem zółto-brązowych plamek. Czasami żółknięcie zębów uwarunkowane jest genetycznie.

Zapobieganie żółknięciu zębów

Unikanie palenia tytoniu, picia kawy i napojów gazowanych zapobiega żółknięciu zębów. Jeśli lubisz ciemne napoje, naucz się pić je przez słomkę. Po spożyciu kwaśnych produktów wypij szklankę zwykłej wody lub mleka, aby zneutralizować działanie kwasów. Szczotkowanie i nitkowanie zębów również może pomóc. Powstrzymywanie się od podjadania między posiłkami sprawi, że ślina rozpuści kwasy działające w jamie ustnej.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u swojego dziecka sjalopenię, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj również, że produktów zawierających fluorek należy używać zgodnie z zaleceniami dentysty.

Wybielanie żółtych zębów

Produkty sprzedawane bez recepty to dobry sposób na rozjaśnienie zębów. Usuwają plamy i eliminują żółty odcień, a jeśli stosowane są zgodnie z zaleceniami, wywierają łagodny efekt wybielający. Możesz również spróbować nakładek wybielających lub płynów do płukania jamy ustnej.

Przebarwienia zwykle poddają się zabiegom wybielania. Dentysta udzieli Ci porady dotyczącej procedur wybielania w zależności od stopnia zżółknięcia Twoich zębów. Możesz otrzymać tymczasowy zestaw wybielający do użytku domowego lub skierowanie na zabieg w gabinecie stomatologicznym. Dentysta może również zalecić wstrzymanie się od wykonania zabiegu wybielającego u Twojego dziecka do czasu, aż wyrosną mu wszystkie przednie zęby stałe. Nowe zęby nie będą się wtedy różnić kolorem od wybielonych mleczaków.

Istnieje wiele sposobów na rozjaśnienie żółtych zębów – nie musisz dłużej ukrywać pięknego uśmiechu.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz