Badge field

Co to są licówki i jak o nie dbać?

Published date field

Odpowiednio dobrane licówki to szybki sposób na piękny uśmiech. Idealnie nadają się dla osób mających zęby z przebarwieniami lub nadszczerbieniami, czy też przerwy między zębami. Jednak nałożenie licówek to zabieg nieodwracalny, więc decyzja o nich jest poważna. Zanim wraz z dentystą zdecydujecie, że procedura ta jest dla Ciebie odpowiednia, musisz uzyskać odpowiednie informacje o licówkach, ich koszcie i najlepszych sposobach ich pielęgnacji.

Co to są licówki?

Licówka to „cienka porcelanowa nakładka służąca do odtworzenia naturalnego wyglądu zębów, a jednocześnie zapewniająca zębowi siłę i wytrzymałość porównywalne do naturalnego szkliwa". Są wykonywane na zamówienie dla pacjenta – tak, by pasowały do kształtów zębów – i są łączone z naturalnym szkliwem zęba w trakcie kilku zabiegów w gabinecie dentystycznym.

Dlaczego licówki są używane w stomatologii?

Licówki są opcją mniej inwazyjną niż korony i podpory. Licówek można użyć do zamknięcia przerw między zębami lub skorygowania niewielkich nierówności. Niektórzy wybierają licówki jako rozwiązanie estetyczne, aby wybielić i wyprostować zęby, a także skorygować niedoskonałości takie jak przebarwienia, złamania bądź uszczerbienia.

Licówki porcelanowe

Najbardziej popularne licówki to te wykonane z porcelany, z żywicy kompozytowej i Lumineers. Licówki porcelanowe lepiej sprawdzają się w korygowaniu mankamentów w kształcie lub kolorze i posłużą od 10 do 20 lat. Kosztują od 1000 do 2000 zl za sztukę (na jeden ząb), przy czym ceny różnią się w zależności od gabinetu. Koszt ten może być znaczny dla wielu klientów, tym bardziej, że po pewnym czasie licówki wymagają wymiany.

Nakładanie licówek

Zwykle procedura ta wymaga kilku wizyt. Jeśli licówka jest gotowa, zwykle można ją nałożyć w ciągu jednej wizyty, a jeśli jest wytwarzana dla konkretnego pacjenta w laboratorium, koniecznych jest więcej wizyt. Skupmy się na procedurze nakładania licówek porcelanowych tworzonych w laboratorium:

1.      Podczas nakładania licówek znieczulenie miejscowe zwykle nie jest potrzebne, jednak w zależności od wrażliwości pacjenta można je zastosować. Dentysta oczyści ząb i dobierze właściwy odcień licówki. Usunie z zęba niewielką ilość szkliwa, aby zrobić miejsce na umieszczenie licówki na zębie.

2.      Następnie wykonany zostanie wycisk zęba w celu przygotowania licówki w laboratorium, a na ząb nałożona zostanie licówka tymczasowa, która zostanie zamocowana punktowo na środku zęba, z dala od brzegów.

3.      Po dostarczeniu przez laboratorium porcelanowej licówki do gabinetu dentysta zdejmuje z zęba tymczasową licówkę i czyści ząb pumeksem i wodą. Licówka jest następnie wytrawiana, dokładnie płukana i suszona powietrzem. Nakładany jest klej, a następnie cement, po czym licówka zostaje nałożona na ząb w celu nadania mu idealnego kształtu.

4.      Następnie przez 60 sekund jest ona utwardzana światłem na wszystkich powierzchniach zęba, aby dobrze do niego przylegała.

5.      W końcu dentysta usuwa nadmiar materiału i poleruje brzegi licówki.

Wielu dentystów umawia pacjenta na kolejną wizytę, aby sprawdzić, czy licówka dobrze przylega do zęba i czy nie powoduje dyskomfortu. Dobrze dopasowana posłuży dłużej.

Jak dbać o licówki

Dentyści zalecają szczotkowanie i nitkowanie w taki sam sposób, jak w przypadku własnych zębów. Należy codziennie prawidłowo szczotkować zęby i używać pasty z fluorem odznaczającej się niską ścieralnością. Pomyśl o ograniczeniu picia kawy i spożywaniu innych pokarmów powodujących przebarwienia.

Pamiętaj, że licówki wymagają po pewnym czasie wymiany, bez względu na to, jak dobrze o nie dbasz. Prawidłowa higiena jamy ustnej przedłuży im jednak czas trwałości.

Jeśli decydujesz się na licówki, skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że rozumiesz każdy etap zabiegu oraz znasz jego koszt. Piękny uśmiech to wspaniałe samopoczucie oraz większa pewność siebie!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz