Badge field

Czerwone krostki na podniebieniu. Sprawdź, co je powoduje

Published date field

Ten artykuł przeczytasz w 1 minuty

Spis treści

  1. Afty
  2. Drożdżyca
  3. Wirus coxsackie

 

Czerwone krostki na podniebieniu mogą mieć różne przyczyny. Niektóre są jedynie drobną niedogodnością, ale inne mogą sygnalizować poważniejsze schorzenie wymagające dalszej diagnostyki. Oto kilka najczęstszych możliwości przyczyn:

Afty

Większość z nas miała kiedyś afty. Choć najczęściej występują one na wewnętrznej stronie policzków lub na wargach, mogą pojawić się wszędzie, w tym także na podniebieniu. Afty na ogół spowodowane są stresem, spożywaniem określonych pokarmów lub kontaktem z czynnikami podrażniającymi. Na początku mają zwykle postać niewielkich, czerwonych krostek; potem środek często robi się biały. Istnieją dostępne bez recepty leki na afty. Większość tego rodzaju owrzodzeń goi się w ciągu 7-10 dni.

Drożdżyca

Zwana jest także kandydozą lub kandydozą jamy ustnej. Jest to przerost grzybów, który może spowodować wystąpienie czerwonych guzków i białych plam w jamie ustnej. Występuje u osób noszących protezy zębowe i chorujących na cukrzycę. Jej leczenie polega w pierwszej kolejności na zapobieganiu przerostowi. W szczególnie trudnych przypadkach można zastosować doustne leki przeciwgrzybicze. Więcej o kandydozie dowiesz się tutaj.

Wirus coxsackie

Wirus coxsackie, odpowiadający za pryszczycę, może wywołać bolesne pęcherze i czerwone plamy na podniebieniu, a także na rękach i stopach. Najczęściej występuje u dzieci poniżej 5. roku życia, ale nie omija też ludzi starszych. Leczenie przeprowadza się z użyciem sprzedawanych bez recepty leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także specjalistycznych leczniczych płynów do płukania ust, które łagodzą dyskomfort związany z owrzodzeniami jamy ustnej.

W rzadkich przypadkach owrzodzenia i inne zmiany w ustach mogą być objawem raka jamy ustnej, więc wszelkie plamy wywołujące ból, powodujące trudności przy jedzeniu lub piciu lub wolno gojące się powinny zostać skontrolowane przez dentystę.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz