Jak działa gaz rozweselający?
Badge field

Jak działa gaz rozweselający?

Published date field

 

Większość wizyt u dentysty przebiega według ustalonego scenariusza. Higienistka usuwa płytkę nazębną i przebarwienia. Następnie wykonuje nitkowanie, sprawdza okolice znajdujące się pod językiem i kończy procedurę. Zabierasz ze sobą darmowe szczoteczki do zębów i nitki dentystyczne, umawiasz się na następną wizytę i zaznaczasz termin w kalendarzu.

Jednak nie każde spotkanie przebiega tak gładko. Niektóre zabiegi wymagają zastosowania gazu rozweselającego. Nazwa z pewnością brzmi znajomo, ale na czym polega działanie tego środka?

Czym jest gaz rozweselający?

Jak wskazano na portalu Akademii Medycznej w Warszawie, podtlenek azotu (N2O), znany powszechnie jako gaz rozweselający, to popularny w stomatologii lek o działaniu uspokajającym. Jest bezbarwny i bezwonny, a jego działanie wywołuje u pacjenta błogie uczucie odprężenia. Działa szybko, a skutki są całkowicie odwracalne. Właściwości podtlenku azotu sprawiają, że lek ten jest powszechnie uważany za bezpieczny środek uspokajający.

Skutki uboczne

Skutki uboczne występują u niewielkiej liczby pacjentów po podaniu zbyt dużej dawki gazu lub jeśli ilość wdychanego środka zmienia się szybko. Potencjalne negatywne skutki stosowania podtlenku azotu wymienione są poniżej:

  • Bóle głowy
  • Dreszcze
  • Nadmierne pocenie
  • Nudności i/lub wymioty
  • Zmęczenie

Po zatrzymaniu dopływu gazu pacjentowi należy podawać tlen przez co najmniej pięć minut, aby zapobiec bólowi głowy. Tlen usuwa resztki podtlenku azotu z płuc i sprawia, że pacjent odzyskuje pełną świadomość.

Przed podaniem gazu rozweselającego należy zwrócić również uwagę na kwestię odżywiania. Przed zabiegiem pacjent powinien spożyć delikatny posiłek i unikać obfitych porcji jedzenia przez trzy godziny po zabiegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących prowadzenia pojazdu po podaniu gazu rozweselającego, skonsultuj się ze stomatologiem.

Podtlenek azotu dla dzieci

Gaz rozweselający można bezpiecznie podawać dzieciom. Co więcej, podtlenek azotu to preferowany środek uspokajający w przypadku dzieci przejawiających duży niepokój lub lęk przed zabiegiem. Aby dobrać właściwą metodę, skonsultuj się wcześniej ze stomatologiem. U niektórych dzieci mogą wystąpić nudności, a inne nie radzą sobie z założeniem maski do sedacji wziewnej.

Przeciwwskazania do stosowania podtlenku azotu

Jak wskazano na portalu  Akademii Medycznej w Warszawie, sedacja wziewna wykonywana z użyciem podtlenku azotu jest łatwa i skuteczna, jednak istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Jeśli występuje u Ciebie któryś z następujących stanów, skonsultuj się z dentystą: pierwszy trymestr ciąży, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niedobór reduktazy metylenotetrahydrofolianu lub niedobór kobalaminy. Jeśli przechodzisz leczenie z użyciem siarczanu bleomycyny bądź wystąpiły u Ciebie w przeszłości problemy emocjonalne lub uzależnienie od narkotyków, gaz rozweselający również może być dla Ciebie nieodpowiedni.

Istnieją duże szanse, że na pewnym etapie życia przejdziesz zabieg sedacji wziewnej z użyciem gazu rozweselającego. Aby tego uniknąć, przestrzegaj zasad higieny jamy ustnej. Właściwe nawyki obejmują szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i regularne nitkowanie. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu płytki i kamienia nazębnego oraz chorobom przyzębia, a dzięki nitkom dentystycznym poradzisz sobie z resztkami jedzenia, których nie usunęła szczoteczka. 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz