Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Spis treści
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Większość wizyt u dentysty przebiega według ustalonego scenariusza. Higienistka usuwa płytkę nazębną i przebarwienia. Następnie wykonuje nitkowanie, sprawdza okolice znajdujące się pod językiem i kończy procedurę. Zabierasz ze sobą darmowe szczoteczki do zębów i nitki dentystyczne, umawiasz się na następną wizytę i zaznaczasz termin w kalendarzu.
Jednak nie każde spotkanie przebiega tak gładko. Niektóre zabiegi wymagają zastosowania gazu rozweselającego. Nazwa z pewnością brzmi znajomo, ale na czym polega działanie tego środka?
Jak wskazano na portalu Akademii Medycznej w Warszawie, podtlenek azotu (N2O), znany powszechnie jako gaz rozweselający, to popularny w stomatologii lek o działaniu uspokajającym. Jest bezbarwny i bezwonny, a jego działanie wywołuje u pacjenta błogie uczucie odprężenia. Działa szybko, a skutki są całkowicie odwracalne. Właściwości podtlenku azotu sprawiają, że lek ten jest powszechnie uważany za bezpieczny środek uspokajający.
Skutki uboczne występują u niewielkiej liczby pacjentów po podaniu zbyt dużej dawki gazu lub jeśli ilość wdychanego środka zmienia się szybko. Potencjalne negatywne skutki stosowania podtlenku azotu wymienione są poniżej:
Po zatrzymaniu dopływu gazu pacjentowi należy podawać tlen przez co najmniej pięć minut, aby zapobiec bólowi głowy. Tlen usuwa resztki podtlenku azotu z płuc i sprawia, że pacjent odzyskuje pełną świadomość.
Przed podaniem gazu rozweselającego należy zwrócić również uwagę na kwestię odżywiania. Przed zabiegiem pacjent powinien spożyć delikatny posiłek i unikać obfitych porcji jedzenia przez trzy godziny po zabiegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących prowadzenia pojazdu po podaniu gazu rozweselającego, skonsultuj się ze stomatologiem.
Gaz rozweselający można bezpiecznie podawać dzieciom. Co więcej, podtlenek azotu to preferowany środek uspokajający w przypadku dzieci przejawiających duży niepokój lub lęk przed zabiegiem. Aby dobrać właściwą metodę, skonsultuj się wcześniej ze stomatologiem. U niektórych dzieci mogą wystąpić nudności, a inne nie radzą sobie z założeniem maski do sedacji wziewnej.
Jak wskazano na portalu Akademii Medycznej w Warszawie, sedacja wziewna wykonywana z użyciem podtlenku azotu jest łatwa i skuteczna, jednak istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Jeśli występuje u Ciebie któryś z następujących stanów, skonsultuj się z dentystą: pierwszy trymestr ciąży, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niedobór reduktazy metylenotetrahydrofolianu lub niedobór kobalaminy. Jeśli przechodzisz leczenie z użyciem siarczanu bleomycyny bądź wystąpiły u Ciebie w przeszłości problemy emocjonalne lub uzależnienie od narkotyków, gaz rozweselający również może być dla Ciebie nieodpowiedni.
Istnieją duże szanse, że na pewnym etapie życia przejdziesz zabieg sedacji wziewnej z użyciem gazu rozweselającego. Aby tego uniknąć, przestrzegaj zasad higieny jamy ustnej. Właściwe nawyki obejmują szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i regularne nitkowanie. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu płytki i kamienia nazębnego oraz chorobom przyzębia, a dzięki nitkom dentystycznym poradzisz sobie z resztkami jedzenia, których nie usunęła szczoteczka.