Jak postępować w przypadku pęknięcia zęba trzonowego?
Badge field

Jak postępować w przypadku pęknięcia zęba trzonowego?

Published date field

Jak można poradzić sobie z pęknięciem zęba trzonowego? Gryzienie kostek lodu lub twardych cukierków, jak również nawyk zgrzytania zębami, może prowadzić do pęknięć. Zęby trzonowe są bardzo podatne na tego typu uszkodzenia, gdyż większość sił generowanych podczas żucia przenosi się właśnie na nie. Objawy mogą być niewidoczne, więc najlepiej skonsultować się z dentystą, który zbada ząb i określi wielkość pęknięcia. Mniejsze uszkodzenia to zwykle tylko defekt kosmetyczny, jednak większe złamania wymagają leczenia.

 

Oczekiwanie na spotkanie u dentysty

Pęknięciu zęba może towarzyszyć lekki ból, choć zdarza się, że złamanie jest bezbolesne. Ból pojawia się podczas spożywania posiłków oraz ciepłych lub zimnych napojów. Przed wizytą u dentysty zwróć uwagę na obszar objęty bólem, aby zlokalizować jego źródło. Unikaj przeżuwania pokarmów po stronie pęknięcia. Gryzienie może otworzyć szczelinę złamania i podrażnić tkankę miękką znajdującą się wewnątrz zęba, doprowadzającą do niego nerwy oraz naczynia krwionośne.

Leczenie pęknięć na zębie trzonowym

Jeśli pękniecie sięga w głąb zęba, należy podjąć odpowiednie leczenie, aby zapobiec zakażeniom lub powiększeniu się szczeliny złamania. W zależności od wielkości uszkodzenia dentysta może zalecić założenie korony, wykonanie leczenia kanałowego lub usunięcie zęba. W niektórych przypadkach stosuje się wypełnienie i zakłada koronę, która zapobiega dalszemu pękaniu. Jeśli doszło do zakażenia tkanki miękkiej w obrębie zęba, stomatolog może zalecić leczenie kanałowe w celu usunięcia uszkodzonej tkanki. Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, może uratować ząb w przypadku pęknięcia całego trzonu wraz z korzeniem, mimo że sam zabieg jest intensywniejszy niż założenie korony. Jeśli zawiodą wszystkie metody leczenia, ząb zostanie usunięty. Dzieje się tak w przypadku uszkodzenia korzenia.

Wypadki, twarde pokarmy, a nawet zgrzytanie zębami mogą spowodować pęknięcie lub złamanie zęba. W takim przypadku natychmiast skonsultuj się z dentystą, który zaleci odpowiednie leczenie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz