Co zrobić z aftą na tkance dziąseł?

Co zrobić z aftą na tkance dziąseł?

Czy kiedykolwiek wypiłeś łyk soku pomarańczowego lub wziąłeś kęs gorącego spaghetti, odczuwając od razu ostre ukłucie w dziąśle? Jest to powszechna reakcja na afty.

Wszyscy od czasu do czasu cierpimy z powodu aft na tkance dziąseł, co objawia się jako uczucie użądlenia lub pieczenia. Może to być szczególnie bolesne podczas jedzenia, picia, a nawet mówienia. Zwykle pierwsze objawy zaczynają się od powodującego dyskomfort mrowienia na wewnętrznej wardze, języku lub policzku.

Częste przyczyny powstania aft

Przyczyny powstania aft mogą być zarówno behawioralne, jak i systemowe. Należą do nich m.in:

  • Infekcja wirusowa
  • Stres
  • Wahania hormonalne
  • Alergie pokarmowe
  • Niedobory witaminy lub minerałów (B12, kwasu foliowego, żelaza)
  • Uszkodzenie jamy ustnej


Jak je rozpoznać?

Afty występują w postaci okrągłych wrzodów i mogą rozwijać się na nabłonkach policzków i warg, języka lub u podstawy linii dziąseł. Niektóre gorące, cytrusowe lub kwaśne produkty mogą sprawić, że wrzody te staną się bardziej bolesne, a w rezultacie bardziej wyraźne. Natomiast żywność taka jak łosoś, pietruszka, jarmuż, marchew, szpinak i jogurt mogą zmniejszyć te rany ze względu na zawarte w nich witaminy i składniki mineralne. Pokarmy te zawierają witaminę B12, kwas foliowy i żelazo – wszystko to może pomóc zminimalizować możliwość powstawania aft w jamie ustnej.

Jak je złagodzić?

Afty zwykle goją się samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Jednak miejscowe środki znieczulające, które można kupić bez recepty, a także przeciwbakteryjne płyny do płukania jamy ustnej, mogą zapewnić tymczasową ulgę od podrażnienia dziąseł w dowolnym miejscu pomiędzy zębami i wargami.

Jak je wyleczyć?

Aby zapobiec powstawaniu aft po obfitych posiłkach, staraj się myć zęby szczoteczką o miękkim włosiu i codziennie używaj nici dentystycznej. Może to pomóc w utrzymaniu czystości w jamie ustnej od produktów spożywczych, które na początku mogą wywołać aftę. Jeśli masz już aftę, rozważ złagodzenie bólu lub podrażnienia za pomocą miejscowych leków, z których wiele można zastosować bezpośrednio na wrzód. Maści mogą pomóc w zabezpieczeniu afty przed dalszym podrażnieniem. Niektóre płyny do płukania jamy ustnej i leki doustne mogą również pomóc złagodzić dyskomfort związany z bólem.

Jeszcze inne afty mogą wynikać z wrażliwości na składniki stomatologiczne, na które zazwyczaj nie zwracasz uwagi.

Jeśli często zmagasz się z aftami, koniecznie skontaktuj się ze swoim dentystą. Pomoże Ci on prawidłowo zdiagnozować problem i przepisze leki doustne potrzebne do zaradzenia tej powszechnie występującej dolegliwości. W końcu zdrowe usta są podstawą pięknego uśmiechu!

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów