Co zrobić z aftą na tkance dziąseł?
Badge field

Co zrobić z aftą na tkance dziąseł?

Published date field

Czy kiedykolwiek wypiłeś łyk soku pomarańczowego lub wziąłeś kęs gorącego spaghetti, odczuwając od razu ostre ukłucie w dziąśle? Jest to powszechna reakcja na afty.

Wszyscy od czasu do czasu cierpimy z powodu aft na tkance dziąseł, co objawia się jako uczucie użądlenia lub pieczenia. Może to być szczególnie bolesne podczas jedzenia, picia, a nawet mówienia. Zwykle pierwsze objawy zaczynają się od powodującego dyskomfort mrowienia na wewnętrznej wardze, języku lub policzku.

Częste przyczyny powstania aft

Przyczyny powstania aft mogą być zarówno behawioralne, jak i systemowe. Należą do nich m.in:

  • Infekcja wirusowa
  • Stres
  • Wahania hormonalne
  • Alergie pokarmowe
  • Niedobory witaminy lub minerałów (B12, kwasu foliowego, żelaza)
  • Uszkodzenie jamy ustnej


Jak je rozpoznać?

Afty występują w postaci okrągłych wrzodów i mogą rozwijać się na nabłonkach policzków i warg, języka lub u podstawy linii dziąseł. Niektóre gorące, cytrusowe lub kwaśne produkty mogą sprawić, że wrzody te staną się bardziej bolesne, a w rezultacie bardziej wyraźne. Natomiast żywność taka jak łosoś, pietruszka, jarmuż, marchew, szpinak i jogurt mogą zmniejszyć te rany ze względu na zawarte w nich witaminy i składniki mineralne. Pokarmy te zawierają witaminę B12, kwas foliowy i żelazo – wszystko to może pomóc zminimalizować możliwość powstawania aft w jamie ustnej.

Jak je złagodzić?

Afty zwykle goją się samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch. Jednak miejscowe środki znieczulające, które można kupić bez recepty, a także przeciwbakteryjne płyny do płukania jamy ustnej, mogą zapewnić tymczasową ulgę od podrażnienia dziąseł w dowolnym miejscu pomiędzy zębami i wargami.

Jak je wyleczyć?

Aby zapobiec powstawaniu aft po obfitych posiłkach, staraj się myć zęby szczoteczką o miękkim włosiu i codziennie używaj nici dentystycznej. Może to pomóc w utrzymaniu czystości w jamie ustnej od produktów spożywczych, które na początku mogą wywołać aftę. Jeśli masz już aftę, rozważ złagodzenie bólu lub podrażnienia za pomocą miejscowych leków, z których wiele można zastosować bezpośrednio na wrzód. Maści mogą pomóc w zabezpieczeniu afty przed dalszym podrażnieniem. Niektóre płyny do płukania jamy ustnej i leki doustne mogą również pomóc złagodzić dyskomfort związany z bólem.

Jeszcze inne afty mogą wynikać z wrażliwości na składniki stomatologiczne, na które zazwyczaj nie zwracasz uwagi.

Jeśli często zmagasz się z aftami, koniecznie skontaktuj się ze swoim dentystą. Pomoże Ci on prawidłowo zdiagnozować problem i przepisze leki doustne potrzebne do zaradzenia tej powszechnie występującej dolegliwości. W końcu zdrowe usta są podstawą pięknego uśmiechu!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz