Pierwsze Zęby
Badge field

Stosowanie kalendarza wzrostu zębów stałych

Published date field

Każdy rodzic z radością obserwuje, jak między szóstym miesiącem a trzecim rokiem życia zaczynają wyrastać dziecku zęby mleczne. Między piątym a szóstym rokiem życia zęby mleczne wypadają i pojawiają się zęby stałe. Wyrzynanie się mlecznych zębów dziecka trwa zaledwie kilka lat, natomiast ostatni ząb stały może wyrosnąć dopiero po dziesięciu latach. Kalendarz wyrastania zębów stałych pomoże Ci ustalić kolejność i czas wyrzynania się poszczególnych grup zębów u Twojego dziecka. Czas wyrastania pierwszych zębów stałych może być różny u każdego dziecka, ale zwykle wyrzynają się one w tej samej kolejności.

Kalendarz wyrastania zębów stałych

Portal Polki udostępnia przydatny kalendarz wyrastania zębów stałych, który dostarczy Tobie i Twojemu dziecku nieco rozrywki i umożliwi śledzenie zmian w jego uzębieniu.

Rodzaje zębów

Zęby mleczne i stałe różnią się przede wszystkim liczebnością. U ludzi wyrasta zwykle 20 zębów z pierwszej grupy i do 32 zębów z drugiej. Istnieją cztery rodzaje zębów stałych: siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. Siekacze – zwane również zębami przednimi – znajdują się w przedniej części jamy ustnej i zwykle wyrastają jako pierwsze. Środkowy siekacz w dolnej szczęce wyrzyna się przed innymi między szóstym a siódmym rokiem życia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół badaczy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pierwsze zęby trzonowe wyrzynają się u dzieci w wieku 6 lat – dwa na dole i dwa na górze. Można je uważać za „dodatkowe” zęby, bo nie zastępują mleczaków.

Po pojawieniu się pierwszych stałych zębów trzonowych dziecku najprawdopodobniej wypadnie środkowy siekacz w górnej szczęce, po czym na jego miejscu wyrośnie nowy ząb. Następnie wyrzynają się siekacze boczne, zwykle przed ukończeniem dziewiątego roku życia.

Kolejne zęby to kły wyrastające obok siekaczy bocznych w dolnej szczęce. Następnie w dolnej i górnej szczęce, przed zębami trzonowymi, pojawia się pierwszy przedtrzonowiec. Później wyrzynają się kły w górnej szczęce i drugie przedtrzonowce. Przed ukończeniem 13. roku życia w dolnej i górnej szczęce, po obu stronach i w tylnej części jamy ustnej, zwykle wyrzynają się trzonowce.

Co z zębami mądrości?

Nie wszyscy zachowują 32 zęby stałe. Jak podaje Puls Medycyny, ósemki, zwane również zębami mądrości, pojawiają się zazwyczaj między 16. a 25. rokiem życia. U niektórych osób w ogóle nie wyrastają; inne muszą je usuwać jeszcze przed wyrznięciem, jeśli okaże się, że jama ustna nie jest wystarczająco pojemna. Stomatolog przyjrzy się uważnie tym ostatnim trzonowcom i powie Ci, czy warto je usunąć.

Jak dbać o nowe zęby dziecka?

Prawidłowa higiena jamy ustnej sprawi, że dziecko będzie się cieszyć zdrowymi zębami przez całe życie. Właściwe nawyki, takie jak szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie, zmniejszają ryzyko próchnicy. Uszczelniacze i żele zawierające fluorek wzmacniają zęby i zapobiegają powstawaniu ubytków.

Pojawienie się zębów stałych to ogromny postęp w rozwoju dziecka. Kalendarz monitorujący cały proces sprawi, że na zawsze zapamiętasz te niezwykłe chwile.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz