Bezzębne dzieci: co opóźnia ząbkowanie?
Badge field

Bezzębne dzieci: co opóźnia ząbkowanie?

Published date field

Nowi rodzice z niecierpliwością czekają na wczesne oznaki wyrzynania się pierwszego zęba. Kiedy jednak nic się nie pojawia, zaczynają się zastanawiać, czy to normalne. U większości dzieci opóźnione ząbkowanie nie jest zwykle powodem do niepokoju, jednak w przypadku niektórych niemowląt przyczyną może być rozwijający się stan chorobowy.

Kiedy wyrzynają się zęby?
Po narodzinach dziecka większość zębów jest już ukształtowana i ukryta w dziąsłach. Zwykle zaczyna wyrzynać się przed 6. miesiącem życia. Najpierw pojawiają się dwa dolne przednie zęby, potem cztery górne przednie, a następnie pozostałe dwa dolne z przodu. Reszta zwykle wyrzyna się parami – jeden po każdej stronie jamy ustnej. Do 3. roku życia niemal wszystkie dzieci mogą pochwalić się pełnym kompletem mleczaków.

Kiedy opóźnienie można uznać za nietypowe?
Jak radzi stomatolog Agnieszka Sicińska w portalu “Poradnik Zdrowie”, jeśli u 14-miesięcznego dziecka nie pojawiły się ząbki, najlepiej udać się do specjalisty. Pierwszy ząb wyrzyna się między 4. a 15. miesiącem, natomiast pozostałe pojawiają się w regularnych odstępach czasu. Większość 11-miesięcznych dzieci ma już cztery zęby, 15-miesięczne maluchy mogą pochwalić się ośmioma zębami, 19-miesięczne – dwunastoma. Dzieci w 23. miesiącu życia mają ich szesnaście, a w 27. miesiącu – dwadzieścia. Zęby stałe zaczynają się wyrzynać około 6. roku życia. Rozwój nieprzebiegający według tego wzorca niekoniecznie jest powodem do niepokoju, ale w niektórych przypadkach brak zębów może wskazywać na poważniejsze problemy.

Jaka jest przyczyna?
Jeśli ząbkowanie u dziecka nie przebiega według pewnego schematu, najprawdopodobniej wchodzi tu w grę kilka czynników. Czasami późne wyrzynanie się zębów to skutek oddziaływania genów przekazywanych w rodzinie. Ząbkowanie u wcześniaków i dzieci z niską masą ciała po porodzie również może przebiegać później niż normalnie, a szkliwo często jest w takich przypadkach wadliwe. Jak wyjaśnia portal Dentonet, późne ząbkowanie może wynikać z zaburzeń genetycznych, takich jak zespół Downa, czy zespół Turnera. Niedobór pokarmowy i krzywica oporna na witaminę D również opóźniają wyrzynanie się zębów, chociaż często są to objawy zespołu Downa, niedoczynności przysadki mózgowej lub podobnej wady rozwojowej.

Czy opóźnione ząbkowanie szkodzi zdrowiu?
Opóźnione ząbkowanie, które nie wynika z poważniejszych problemów, nie powinno być powodem do niepokoju, chociaż wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia problemów dentystycznych na późniejszych etapach życia. Nie należy zapominać, że zęby mleczne odgrywają ogromną rolę we właściwym żywieniu dziecka i stanowią wzór poprzedzający wyłonienie się zębów stałych. Gdy mleczaki w końcu się pojawią, należy je regularnie szczotkować szczoteczką z miękkim włosiem i przy użyciu dziecięcej pasty do zębów, aby zapobiec wczesnej próchnicy.

Rodzice większości bezzębnych niemowlaków mogą spokojnie cieszyć się różowym uśmiechem swojej pociechy. Jeśli jednak ząbkowanie nie przebiega według ustalonego schematu, najlepiej udać się do dentysty, zwłaszcza jeśli podejrzewa się poważniejsze problemy. Pielęgnacja ząbków dziecka, bez względu na to, kiedy się pojawiają, to najlepszy sposób na zapewnienie im długotrwałego zdrowia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz