Na czym polega zabieg założenia korony protetycznej?
Badge field

Na czym polega zabieg założenia korony protetycznej?

Published date field

Dentysta zwykle zaleca założenie korony protetycznej z kilku powodów: ząb może być tak słaby, że wymaga wsparcia lub założenia mostu; może być całkowicie pozbawiony koloru; defekt kosmetyczny uzasadnia wykonanie tego zabiegu.

Jak podaje portal Medonet, istnieje kilka rodzajów koron protetycznych: ceramiczne, porcelanowe, metalowe i akrylowe (korony zakładane w celach kosmetycznych wykonane są zwykle z porcelany lub ceramiki). Portal Medme dodaje, że wybór odpowiedniej korony zależy przede wszystkim od warunków panujących w jamie ustnej oraz od wymagań pacjenta, więc najlepiej skonsultować się ze stomatologiem.

Założenie korony protetycznej wymaga zwykle dwóch wizyt u dentysty. Na pierwszym spotkaniu lekarz zbada ząb i sprawdzi, czy jest on w stanie wesprzeć koronę. Następnie wypełni go i przygotuje na założenie korony. Jak wyjaśnia portal Świat Dentysty, korony nie zakłada się na zęby mocno zniszczone przez próchnicę – ubytki muszą być najpierw wyleczone.

Jak podaje portal Dentysta.eu, przygotowanie zębów pod korony protetyczne obejmuje pobranie wycisków, oszlifowanie koron zębów przeznaczonych do zaopatrzenia w korony protetyczne oraz ponowne pobranie wycisku. Pierwsza wizyta kończy się wraz z założeniem tymczasowej korony, która chroni ząb do czasu założenia właściwej korony protetycznej.

Gdy tylko korona będzie gotowa, możesz udać się na kolejną wizytę. Dentysta zdejmie koronę tymczasową i przymocuje stałą, posługując się specjalnym klejem.

Po zakończeniu zabiegu przez pewien czas możesz odczuwać niewielki dyskomfort. Szybko się jednak przyzwyczaisz, a korona będzie wyglądała i funkcjonowała jak zwykły ząb. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących pielęgnacji korony po zabiegu skonsultuj się ze swoim dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz