Na czym polega zabieg założenia korony protetycznej?

Na czym polega zabieg założenia korony protetycznej?

Dentysta zwykle zaleca założenie korony protetycznej z kilku powodów: ząb może być tak słaby, że wymaga wsparcia lub założenia mostu; może być całkowicie pozbawiony koloru; defekt kosmetyczny uzasadnia wykonanie tego zabiegu.

Jak podaje portal Medonet, istnieje kilka rodzajów koron protetycznych: ceramiczne, porcelanowe, metalowe i akrylowe (korony zakładane w celach kosmetycznych wykonane są zwykle z porcelany lub ceramiki). Portal Medme dodaje, że wybór odpowiedniej korony zależy przede wszystkim od warunków panujących w jamie ustnej oraz od wymagań pacjenta, więc najlepiej skonsultować się ze stomatologiem.

Założenie korony protetycznej wymaga zwykle dwóch wizyt u dentysty. Na pierwszym spotkaniu lekarz zbada ząb i sprawdzi, czy jest on w stanie wesprzeć koronę. Następnie wypełni go i przygotuje na założenie korony. Jak wyjaśnia portal Świat Dentysty, korony nie zakłada się na zęby mocno zniszczone przez próchnicę – ubytki muszą być najpierw wyleczone.

Jak podaje portal Dentysta.eu, przygotowanie zębów pod korony protetyczne obejmuje pobranie wycisków, oszlifowanie koron zębów przeznaczonych do zaopatrzenia w korony protetyczne oraz ponowne pobranie wycisku. Pierwsza wizyta kończy się wraz z założeniem tymczasowej korony, która chroni ząb do czasu założenia właściwej korony protetycznej.

Gdy tylko korona będzie gotowa, możesz udać się na kolejną wizytę. Dentysta zdejmie koronę tymczasową i przymocuje stałą, posługując się specjalnym klejem.

Po zakończeniu zabiegu przez pewien czas możesz odczuwać niewielki dyskomfort. Szybko się jednak przyzwyczaisz, a korona będzie wyglądała i funkcjonowała jak zwykły ząb. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących pielęgnacji korony po zabiegu skonsultuj się ze swoim dentystą.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów