Higiena jamy ustnej

Wskazówki dotyczące pielęgnacji zębów dla całej rodziny

Aby pomóc członkom rodziny w zapobieganiu próchnicy i chorobie dziąseł, możesz pokazać im, jak dbać o zęby między kolejnymi wizytami u dentysty. Wykorzystaj poniższe wskazówki i spraw, aby zarówno wnuki, jak i dziadkowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Jak wyjaśnia portal Focus, dobrze dobrana i zbilansowana dieta jest kluczowa dla utrzymania zdrowych i białych zębów. Produkty bogate w wapń i białko, takie jak nabiał i chude mięso, mają zasadnicze znaczenie dla ochrony i odbudowy szkliwa.

Unikaj spożywania słodyczy, napojów bezalkoholowych, ciasteczek i innych produktów, które zwiększają ryzyko próchnicy ze względu na wysoką zawartość cukru. Jeśli Twoja rodzina nie może oprzeć się pokusie i konsumuje duże ilości tych produktów, spróbuj ograniczyć spożycie niektórych z nich, a zamiast nich zaoferuj zdrowsze alternatywy, np. świeże owoce i wodę.

Upewnij się, że woda zawiera fluor

Jak wyjaśnia portal Infodent24, dzięki regularnemu przyjmowaniu fluoru rozwijające się zęby mogą wbudowywać ten pierwiastek w całą powierzchnię szkliwa. Co więcej, systematyczne korzystanie z fluoryzowanej wody chroni zęby, ponieważ związki fluoru obecne są w ślinie, z którą mają stały kontakt.

Polityka ochrony zdrowia poprzez fluoryzację wody wynika z długoletnich i niezwykle starannie prowadzonych analiz naukowych wszystkich źródeł fluoru oddziałujących na ludzki organizm. Fluoryzacja wody jest skuteczna i bezpieczna dla zdrowia.

Naucz się prawidłowo szczotkować zęby

Każdy członek rodziny jak najwcześniej powinien poznać prawidłową technikę szczotkowania zębów. Umieść szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do brzegu dziąsłowego. Zacznij szczotkowanie właśnie od niego, a następnie zadbaj o wszystkie powierzchnie zębów – wewnętrzne, zewnętrzne i żujące.

Upewnij się, że wszyscy szczotkują zęby co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty.

Nauczenie członków rodziny zasad prawidłowej pielęgnacji zębów nie tylko zmniejszy ryzyko próchnicy i rozjaśni uśmiechy, ale również pozwoli im wdrożyć zasady higieny jamy ustnej, która przyniesie im długofalowe korzyści.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz