Gorzki smak w ustach
Badge field

Zły smak w ustach

Published date field

Dziwny lub nieprzyjemny posmak w ustach może być irytującą dokuczliwością, jednak czasami wskazuje na poważny stan chorobowy. Jeśli nie ustępuje lub pojawia się regularnie, najlepiej skonsultuj się z dentystą bądź lekarzem. Dolegliwość ta może wiązać się ze stanem chorobowym rozwijającym się w Twojej jamie ustnej lub w obrębie innej części ciała. Może też być skutkiem zażywania pewnych suplementów lub leków.

Objawy nieprzyjemnego posmaku w ustach

Kubki smakowe i nerwy w jamie ustnej pozwalają Ci cieszyć się smakiem pokarmów i napojów, są jednak również odpowiedzialne za nieprzyjemny posmak. Pacjenci mówią, że mają w ustach posmak starych monet. Może on być metaliczny, gorzki lub piekący. Czasami posmak jest po prostu nieprzyjemny. Dolegliwość ta może się utrzymywać nawet dni lub tygodnie albo regularnie powracać.

Przyczyny nieprzyjemnego posmaku w ustach

Choroby, leki, suplementy, zespoły chorobowe i infekcje to tylko niektóre przyczyny nieprzyjemnego posmaku w ustach. Choroba dziąseł spowodowana jest bakteriami, które atakują i uszkadzają tkankę dziąseł. Procesowi chorobowemu towarzyszy wtedy nieprzyjemny posmak, a często również brzydki zapach z ust. Inne przyczyny to zażywanie antybiotyków, np. tetracykliny, leków stosowanych w terapii psychiatrycznej, takich jak lit, lub suplementów, np. multiwitaminy, żelaza czy wapnia.

Zespół piekących ust również może zmienić smak i wytworzyć metaliczny lub gorzki posmak. Jak wyjaśnia lek. Jarosław Maj, niesmak w ustach to objawy typowy dla okresu menopauzy. Objawy zespołu mogą utrzymywać się od poranka do pory nocnej, pogarszając się w miarę upływu dnia, lub występować okresowo.

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, utrata smaku może być spowodowana infekcją górnych dróg oddechowych. Inne przyczyny to cukrzyca, niedoczynność tarczycy, hipogonadyzm, skutki uboczne radioterapii i niektórych leków, zmiany hormonalne związane z ciążą, choroby neurologiczne.

Diagnoza nieprzyjemnego posmaku w ustach

Aby dokonać prawidłowej diagnozy, dentysta lub lekarz przygląda się dokumentacji pacjenta i sprawdza stan jego zdrowia. Przed konsultacją z lekarzem zaleca się wizytę u stomatologa, który rozpozna objawy choroby dziąseł lub innych problemów stomatologicznych.

Jeśli dziąsłom nic nie dolega, nie oznacza to, że przyczyn nieprzyjemnego posmaku w ustach należy upatrywać w poważnym stanie chorobowym. Wiele zmian dotykających zmysł smaku ma błahe przyczyny. Jak jednak wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Jach, długo utrzymujący się metaliczny posmak w ustach należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeżeli towarzyszą mu inne niepokojące objawy.

Leczenie nieprzyjemnego posmaku w ustach

Poznanie przyczyny nieprzyjemnego posmaku w ustach to najlepszy sposób na skuteczne wyleczenie tej dolegliwości. Aby zapobiec chorobom dziąseł, regularnie szczotkuj i nitkuj zęby oraz poddawaj się zabiegom czyszczenia zębów dwa razy w roku.

Aby złagodzić objawy zespołu piekących ust, lekarz może przepisać Ci sztuczną ślinę, leki przeciwbólowe, środki blokujące nerwy bólowe lub znieczulający płyn do płukania jamy ustnej. Jeśli przyczyną niesmaku są suplementy lub leki, zaprzestanie ich spożywania może zapobiec tej dolegliwości – najlepiej wtedy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie działanie.

Uporczywego lub regularnie nawracającego nieprzyjemnego posmaku w ustach nie można ignorować. Skonsultuj się z lekarzem lub dentystą, który rozpozna przyczynę, a w razie potrzeby dobierze leczenie. Po ustąpieniu tej dolegliwości znowu będziesz się cieszyć ulubionymi potrawami i napojami!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz