Czym są kamienie migdałkowe?

Kamienie migdałkowe

Kamienie migdałkowe to małe skupiska białej wydzieliny, które tworzą się w szczelinach migdałków. Znajdują się zwykle na powierzchni wyrośli adenoidalnych, po każdej stronie tylnej części gardła. Wielkością mogą przypominać zarówno ziarnko ryżu, jak i groszek. Występują dość powszechnie i nie są szkodliwe, ale mogą wywołać niepokój u osób, które nigdy wcześniej ich nie miały.

Jak tworzą się kamienie migdałkowe?

Migdałki przypominają malutkie brokuły. Na ich powierzchni znajdują się wnikające w głąb szczeliny. Kamienie migdałkowe tworzą się ze skupisk bakterii i śliny, które gromadzą się właśnie w tych szczelinach. Mogą być miękkie i „serowate”, ale po wchłonięciu minerałów zawartych w ślinie i spożywanym pokarmie stają się twarde jak kamień.

Tworzenie się kamieni w obrębie tkanki migdałków przebiega zwykle niezauważalnie i bezobjawowo. Nawet jeśli występują jakiekolwiek objawy, najczęściej nie są one dokuczliwe. Pojawić się może nieprzyjemny zapach z ust oraz lekki obrzęk migdałka, na którym utworzył się kamień. Czasami kamienie zostają uwięzione w szczelinach, co może prowadzić do rozwoju dokuczliwych objawów, takich jak ból gardła, infekcja lub trudności w połykaniu. W takich przypadkach należy skonsultować się z dentystą lub lekarzem rodzinnym, który pomoże Ci wykluczyć poważny stan chorobowy.

Leczenie kamieni migdałkowych

Kamienie migdałkowe zwykle tworzą się i ustępują samoistnie – podjęcie leczenia nie jest więc konieczne. Lekarz lub dentysta może je usunąć bez znieczulenia, jeśli dostęp do nich nie stwarza żadnych problemów i nie towarzyszą im żadne objawy. Prawidłowa higiena jamy ustnej, a w razie potrzeby – płukanie ust ciepłą, osoloną wodą, mogą zapobiec gromadzeniu się kamienia i złagodzić objawy. Pamiętaj jednak, że nie zawsze można zapobiec występowaniu tych złogów.

Jeśli kamienie mają skłonność do nawrotów i towarzyszy im częsty ból gardła, obrzęk i trudności w połykaniu lub oddychaniu, lekarz może zalecić wycięcie migdałków. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia jamy ustnej, skonsultuj się z nim lub z dentystą.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów