Wady zgryzu
Badge field

Wady zgryzu: opcje leczenia

Published date field

Gdy górne i dolne zęby nie stykają się gładko, przyczyną jest zwykle wada zgryzu. Dwie najczęściej występujące wady zgryzu to: tyłozgryz, czyli wystawanie przednich zębów oraz przodozgryz, gdy dolne zęby wystają poza zęby przednie. Dentyści i ortodonci oferują wiele metod leczenia, ale pozbycie się tych wad jest czasochłonne – korekcja zgryzu może potrwać rok lub dłużej.

Życie z nieprawidłowym zgryzem

Wady zgryzu mają wpływ na naszą sferę fizyczną i emocjonalną. Jeśli są naprawdę poważne, mogą utrudniać jedzenie, oddychanie, spanie i mowę oraz powodować dyskomfort i ból, nawet gdy szczęka nie porusza się. Dzieje się tak, gdyż staw w miejscu zetknięcia się górnej i dolnej szczęki ma złożoną budowę, a gdy jego praca ulega zaburzeniu, pojawia się chroniczny ból. Dzieci z wadami zgryzu mogą paść ofiarą żartów ze strony swoich rówieśników, a nawet jeśli do tego nie dojdzie, tyło- lub przodozgryz z pewnością sprawi, że staną się one wyczulone na swój wygląd. Wady zgryzu nazywane są przez dentystów i ortodontów „nieprawidłowym zgryzem”. Leczenie zależy od powagi problemu i obejmuje zabiegi ortodontyczne oraz stomatologię i chirurgię kosmetyczną.

Aparaty ortodontyczne

Jak podaje Wyborcza, aparat ortodontyczny to doskonałe rozwiązanie dla osób z krzywymi lub stłoczonymi zębami albo z wadami zgryzu. Standardowy zabieg polega na przytwierdzeniu zamków do zębów i połączeniu ich za pomocą druta. Ortodonta napina drut w regularnych odstępach czasu, zwykle co 1–3 lata. W ten sposób zęby i szczęka stopniowo wyrównują się. Aparaty ortodontyczne to często najlepsza opcja dla osób z tyłozgryzem (górna szczęka wysunięta jest do przodu, powodując wystawanie przednich zębów).

Wyciąg zewnątrzustny

Gdy wada zgryzu jest na tyle poważna, że wyklucza możliwość stosowania zwykłego aparatu ortodontycznego, lekarz może zalecić noszenie wyciągu zewnątrzustnego. W zależności od stwierdzonej nieprawidłowości te zewnętrzne aparaty powodują cofanie się górnej szczęki lub wyciąganie szczęki dolnej. Oba rodzaje wyciągów mocuje się za pomocą zewnętrznych i wewnętrznych drutów oraz 1–2 pasków zakładanych na głowę i szyję. Aparaty te należy nosić codziennie przez 12–14 godzin.

Ekspander podniebienny

Ekspander podniebienny koryguje przodozgryz (dolna szczęka wysunięta jest do przodu, a zęby dolne wystają przed przednimi po zamknięciu ust). Zbudowany jest z drucianej ramy zakładanej na podniebienie. Co noc pacjent lekko poszerza ekspander za pomocą specjalnego klucza. Po upływie mniej więcej 12 miesięcy górna szczęka rozszerza się do tego stopnia, że jest w stanie skorygować wadę zgryzu.

Maska twarzowa

Innym urządzeniem korygującym przodozgryz jest maska twarzowa. Przypomina wyciąg zewnątrzustny i zakłada się ją na noc. Ortodonta mocuje metalowy aparat do górnych tylnych zębów, a następnie do maski, którą owija się wokół głowy. Nacisk powoduje przesuwanie górnej szczęki do tyłu.

Stomatologia kosmetyczna< /p>

Osoby z niewielkimi wadami zgryzu mogą zdecydować się na zabieg kosmetyczny. W niektórych przypadkach dentysta może zmienić kształt dolnych zębów i założyć licówki na przednie. Zabieg nie koryguje wady, ale sprawia, że staje się ona mniej widoczna. Co więcej, po zamknięciu szczęki dolne zęby spoczywają za górnymi.

Chirurgia szczękowa

W poważnych przypadkach wykonuje się zabieg ortognatyczny. Chirurg szczękowy lub szczękowo-twarzowy mocuje w szczęce płytki, śruby i druty, aby skorygować wadę. Chirurgię ortognatyczną zaleca się zwykle w przypadku osób, którym nieprawidłowy zgryz utrudnia jedzenie, mowę i spanie.

Higiena jamy ustnej w okresie leczenia

Czyszczenie zębów w okolicach urządzeń ortodontycznych może nastręczać wielu problemów, ale staraj się szczotkować zęby dwa razy dziennie pastą zawierającą fluorek i nitkować je raz dziennie – w ten sposób upewnisz się, że po zakończeniu leczenia Twoje zęby będą zdrowsze i wolne od ubytków. Płucz jamę ustną raz dziennie przeciwbakteryjnym płynem, który zapewni Ci dodatkową ochronę, zmniejszy ilość bakterii i usunie płytkę nazębną.

Wady zgryzu powodują czasami poważne problemy, ale całe szczęście można je wyeliminować. Dostępnych jest wiele opcji leczenia, więc prawidłowy zgryz i proste, piękne zęby są na wyciągnięcie ręki. Skonsultuj się z ortodontą, który pomoże Ci dobrać leczenie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz