zapalenie dziąseł

Choroba dziąseł a cukrzyca: wykrywanie i leczenie

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest zawsze bardzo ważna. W przypadku osób z cukrzycą jej znaczenie jest jeszcze większe. Dzieje się tak, gdyż choroba ta potencjalnie powoduje problemy z zębami i dziąsłami. Na szczęście prawidłowe nawyki pielęgnacyjne i konsultacje z dentystą pomogą Ci podjąć kroki, które zapewnią zdrowie Twoim zębom i dziąsłom.

Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale stan dziąseł i cukrzyca są ze sobą powiązane. Cukrzyca zwiększa ryzyko choroby przyzębia, zwanej również chorobą dziąseł. Jest również całkiem powszechna. Poradnik Zdrowie przytacza raport IOSR Journal of Dental and Medical Sciences, zgodnie z którym 1 na 3 pacjentów z cukrzycą doświadcza chorób przyzębia, co może przyśpieszyć utratę zębów. Choroba dziąseł może powodować ból, nieprzyjemny zapach z ust, trudności w żuciu, a nawet utratę zębów – w tym ostatnim przypadku przyczyną jest infekcja dziąseł i kości, które podtrzymują zęby. Chociaż objawy mogą wydawać się zatrważające, wiedza o nich pozwoli Ci zdiagnozować chorobę. Dzięki temu możesz podjąć odpowiednie środki i zachować piękny uśmiech, nawet jeśli musisz radzić sobie z cukrzycą.

Jakie są przyczyny choroby dziąseł u osób z cukrzycą?

Cukrzyca to choroba, która wpływa na zdolność ciała do przetwarzania cukru. Brak możliwości kontroli cukru we krwi sprawia, że ilość bakterii w jamie ustnej wzrasta, co prowadzi do infekcji w obrębie dziąseł. Co więcej, choroba dziąseł może spowodować wzrost cukru we krwi, co dodatkowo utrudnia przejęcie kontroli nad cukrzycą, ponieważ Twoja podatność na infekcje wzrasta, a odporność na nie – spada. Na szczęście odpowiednia kontrola poziomu cukru we krwi i prawidłowa higiena jamy ustnej wspierają ciało w walce z zakażeniami. Bardziej szczegółowe plany leczenia zostały przedstawione w dalszej części artykułu.

Czy choroba przyzębia występuje częściej u osób z cukrzycą typu 1 czy typu 2?

Jak wyjaśnia portal Strona Zdrowia, w Polsce żyje 3,5 mln diabetyków, z czego większość, bo aż 85–90 proc., stanowią osoby z cukrzycą typu 2. Puls Medycyny przytacza badania, z których wynika, że u osób z chorobą przyzębia i ostrym zapaleniem dziąseł stwierdzono częstszy rozwój zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy typu 2 – cukrzyca bezpośrednio wpływa na występowanie choroby przyzębia, zwanej czasem szóstym powikłaniem cukrzycy. Bez względu na typ cukrzycy, odpowiednie leczenie i prawidłowa higiena jamy ustnej to główne czynniki, które pomogą Ci poradzić sobie z chorobą dziąseł.

Co robić w razie wystąpienia stanu zapalnego dziąseł?

Jeśli Twoje dziąsła objęte są stanem zapalnym lub krwawią, nie wpadaj w panikę – to częsta dolegliwość u osób z cukrzycą. Pamiętaj jednak, że te objawy mogą wskazywać na zapalenie dziąseł lub paradontozę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dzieje się tak na skutek zbyt dużej ilości cukru (glukozy) we krwi i ślinie – takie warunki sprzyjają namnażaniu szkodliwych baterii w jamie ustnej i rozwojowi płytki nazębnej, a w konsekwencji – zwiększają ryzyko choroby dziąseł. Jeśli zauważysz u siebie objawy zapalenia dziąseł, natychmiast skontaktuj się z dentystą; powiadom również swojego lekarza. Wcale nie musisz cierpieć – pracownicy służby zdrowia pomogą Ci dobrać odpowiednie leczenie. 

Zapobieganie chorobie dziąseł i metody leczenia u osób z cukrzycą

Wiele z tych informacji może Cię zniechęcać, ale pamiętaj, że skuteczne zarządzanie cukrzycą pomoże Ci w znacznym stopniu złagodzić objawy chorób takich jak choroba przyzębia, a tym samym zwiększyć pewność siebie. Jak wyjaśnia portal Dentonet, leczenie chorób przyzębia ma pozytywny wpływ na kontrolę metabolizmu w cukrzycy. Już dziś zacznij sprawdzać stan swoich dziąseł pod kątem zapalenia, zaczerwienienia, wrażliwości i krwawienia. Powiedz dentyście, że cierpisz na cukrzycę – chorobę, która powinna być uwzględniona w planie leczenia – i przestrzegaj zasad prawidłowej higieny jamy ustnej.

Oto kilka sposobów na pielęgnację jamy ustnej u osób z cukrzycą, które pomagają zmniejszyć ryzyko choroby dziąseł i stanu zapalnego:

  • Monitoruj poziom cukru we krwi: zażywaj leki na cukrzycę zgodnie z zaleceniami, stosuj zdrową dietę i nie zapominaj o ćwiczeniach fizycznych. Kontrola nad poziomem cukru we krwi pomoże Ci zwalczyć infekcje jamy ustnej.
  • Unikaj palenia.
  • Jeśli nosisz protezy, czyść je codziennie.
  • Przestrzegaj zasad higieny jamy ustnej: szczotkuj zęby dwa razy dziennie szczoteczką z miękkim włosiem i czyść przestrzenie międzyzębowe raz dziennie.
  • Regularnie udawaj się na wizyty kontrolne do dentysty i omawiaj z nim wszystkie objawy, takie jak krwawienie z dziąseł lub obrzęk.

Kontrola nad zapaleniem dziąseł i cukrzycą może wydawać się przytłaczająca, ale nie jest niemożliwa! Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, monitorowanie jamy ustnej pod kątem choroby dziąseł i regularne wizyty u dentysty zmniejszą ryzyko zapalenia dziąseł i zaawansowanej choroby przyzębia oraz poprawią jakość Twojego życia – Twój uśmiech znowu będzie piękny!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz