Czym jest leczenie kanałowe? Krótki przewodnik

Views

W przeciwieństwie do tego, co można usłyszeć od znajomych lub przeczytać w internecie, leczenie kanałowe nie wiąże się z ogromnym bólem. Celem zabiegu jest uratowanie poważnie zainfekowanego zęba. Jak wyjaśniają badacze z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, nieodwracalne zapalenie lub martwica miazgi wymagają całkowitego usunięcia jej z kanału, gdyż stanowi ona źródło zakażenia.

Jak wyjaśnia portal Dentonet, współczesna stomatologia oferuje pacjentowi leczenie kanałowe podczas jednej wizyty – zabiegi są komfortowe i przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Dentysta zwykle zaleca leczenie kanałowe po stwierdzeniu infekcji wewnątrz zęba. Miazga może ulec zakażeniu bakteryjnemu na skutek urazu lub ostrej, nieleczonej próchnicy. Niepodjęcie leczenia na czas może zaostrzyć infekcję i sprawić, że ząb będzie nadawać się tylko do usunięcia. Jeśli dentysta zalecił Ci ten zabieg, być może chcesz wiedzieć, co Cię czeka – poniżej znajdziesz krótki przewodnik przedstawiający kolejne etapy procedury wraz z zaleceniami pozabiegowymi.

Krótki przewodnik po procedurze leczenia kanałowego

Jak wyjaśnia portal Dentonet, leczenie kanałowe przebiega w następujących etapach:

1. Otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi.

2. Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów środkami odkażającymi. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.

3. Osuszenie kanałów.

4. Wypełnienie kanałów materiałami chemicznie obojętnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych.

5. Odbudowa korony zęba – ostatnia część zabiegu polega na zamknięciu zęba i odbudowie korony przy pomocy odpowiednio dobranego wypełnienia.

Zalecenia pozabiegowe

Prawidłowa higiena zębów i dziąseł to podstawowe zalecenia, których należy przestrzegać po leczeniu kanałowym. Być może potrzebna będzie również wizyta kontrolna u dentysty, na której wykonane zostanie badanie rentgenowskie wyleczonego zęba – w ten sposób lekarz upewni się, czy objawy infekcji ustąpiły. Nie zapominaj o czyszczeniu i przeglądzie zębów dwa razy w roku. Równie istotna jest domowa rutyna – szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą, która zwalcza bakterie i której efekt utrzymuje się przez wiele godzin. Prawidłowa higiena i leczenie podjęte na czas sprawią, że przez resztę życia będziesz cieszyć się zdrowymi zębami.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

POWIĄZANE

Tips for Care After a ROOT CANAL

A treated and restored tooth can last a lifetime with proper care. Root canals have a high success rate. Here are a few ways to take care of your teeth after a root canal:

  • Practice good oral hygiene – brush teeth twice a day, and floss at least once. Taking care of your teeth can help prevent future problems.

  • Visit the dentist regularly – cleanings and examinations by dentists and hygienists.

  • Avoid chewing on hard foods – chewing on hard foods such as ice can cause teeth to break, and can harm root canals.

Ouch! Are you experiencing sensitivity after a ROOT CANAL?

Tooth sensitivity is no fun, but try one of our sensitivity relief toothpastes to ease the pain.