pasta wybielająca

Wybielająca pasta do zębów: wszystko, co chcesz o niej wiedzieć

Ostatnia aktualizacja artykułu: 09 Apr 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Maria Liszewska

W celu uzyskania idealnie białego uśmiechu wiele osób sięga po wybielające pasty do zębów, które oferują nie tylko poprawę estetyki, ale także zdrowia i higieny jamy ustnej. Ich różnorodność na sklepowych półkach może nas czasem przytłoczyć, dlatego warto wiedzieć, jak działają składniki aktywne w takich pastach i jakie korzyści mogą przynieść dzięki regularnemu użytkowaniu. W tym artykule przybliżymy mechanizmy działania pasty wybielającej zęby, ryzyko związane z jej stosowaniem i porady, jak korzystać z tego typu produktów w bezpieczny sposób. Zapraszamy do lektury, która wyjaśni, jak wybielające pasty do zębów mogą stać się bezpiecznym elementem Twojej codziennej rutyny higieny jamy ustnej.

Jak działa wybielająca pasta do zębów?

Czy wiesz, że nie każda pasta wybielająca do zębów działa tak samo? Na półkach sklepowych dostępnych jest wiele rodzajów past wybielających, jednak różnią się one między sobą mechanizmem działania. Zależy on od substancji czynnych zawartych w paście, których to zadaniem jest rozjaśnienie naszych zębów. Wśród dwóch najważniejszych i najskuteczniej działających składników past wybielających wyróżniamy:

  1. środki ścierne i polerujące,

  2. substancje wybielające - związki utleniające.

Pasty wybielające z substancjami ściernymi i polerującymi

Mają za zadanie niwelować przebarwienia i osady odkładające się na powierzchni zębów. Do najczęściej stosowanych składników o charakterze ściernym i polerującym należą: uwodniony fosforan dwuwapniowy, żele krzemionkowe, krzemiany sodowo-glinowe i sproszkowane tworzywa sztuczne, które stanowią od ok. 25 do 50% składu danej pasty. Taki rodzaj past charakteryzuje stopień ścierności względem tkanek zębów. Są one określane przez dwa współczynniki: 

  • REA: dotyczy abrazji, inaczej ścierności, szkliwa, czyli najbardziej zewnętrznej tkanki koron naszych zębów,

  • RDA: dotyczy abrazji zębiny, czyli tkanki leżącej poniżej szkliwa.

Wartość RDA past wybielających jest dość wysoka, dlatego powinny być stosowane z ostrożnością przez osoby: cierpiące na nadwrażliwość zębów, osoby ze skłonnością do tworzenia się tzw. ubytków klinowych (niepróchnicowych ubytków, które powstają najczęściej w okolicy szyjek zębów) oraz do tworzenia recesji dziąseł. Częstotliwość używania takich past warto również skonsultować z lekarzem dentystą.

Pasty z substancjami wybielającymi

Ten rodzaj pasty faktycznie wpływa na kolor tkanek zębów, powodując ich estetyczne rozjaśnienie. Zawierają w swoim składzie najczęściej związki utleniające, m.in. nadtlenki, chlorany, nadborany i inne związki zawierające stabilizowaną wodę utlenioną, czy enzymy. Działają one na zasadzie rozszczepienia dużych cząsteczek barwników w reakcjach utleniania i redukcji. Dzięki temu cząsteczki o mniejszej już masie mogą zostać usunięte z tkanek zębów na drodze dyfuzji, a zęby stają się jaśniejsze i bielsze poprzez usunięcie barwników.

Warto wiedzieć, że stężenie nadtlenków w pastach wybielających jest niższe niż w produktach do wybielania profesjonalnego w gabinecie stomatologicznym. Choć przez to proces wybielania zębów jest dłuższy, to jest też on bezpieczniejszy dla naszych zębów, ponieważ ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów jest niższe.

Pasty wybielające: o czym warto pamiętać?

Warto pamiętać, że wybielaniu poddawane są jedynie tkanki własne zębów, a więc wcześniej wykonane wypełnienia, czy też uzupełnienia protetyczne (korony, mosty czy licówki) mogą po wybielaniu zębów odróżniać się swoim kolorem.

W przypadku planowanych odbudów protetycznych czy estetycznych odbudów zębów w odcinku przednim, często najpierw przeprowadzane jest wybielanie zębów, a następnie - po okresie stabilizacji koloru (2-3 tygodnie) - wykonywane są wypełnienia czy uzupełnienia protetyczne, które swoim kolorem będą dobrane do już wybielonych zębów. W przypadku starych wypełnień i uzupełnień protetycznych po zakończeniu wybielania może okazać się konieczna ich wymiana ze względów estetycznych.

Jak stosować pastę wybielającą?

Większość past wybielających może być stosowana jako zamiennik tradycyjnej pasty do codziennej higieny jamy ustnej. Używaj jej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Warto również zwrócić uwagę na zawartość fluoru. Do codziennego stosowania dla osób dorosłych rekomendowana jest zawartość 1450 ppm fluoru w paście do zębów.

Czy wybielającą pastę do zębów można stosować codziennie?

Jeśli stosujesz pastę do wybielania zawierającą nadtlenki, które wpływają na rozkład cząsteczek barwników odkładających się w tkankach zębów, jak np. Colgate Max White Ultra, możesz używać takiej pasty codziennie. Jest bezpieczna dla Twojego szkliwa.

Jeśli używasz pasty o charakterze abrazyjnym (ściernym), skonsultuj się najpierw ze swoim dentystą w celu ustalenia częstotliwości stosowania i zapoznaj się z instrukcją używania widoczną na opakowaniu. Pasty te skutecznie oczyszczają powierzchnię zębów, jednak przy długotrwałym stosowaniu mogą negatywnie działać na nasze szkliwo. Dlatego gdy zauważysz satysfakcjonujące efekty w postaci usunięcia osadów na zębach, zrezygnuj z jej częstego stosowania.

Nie zalecane jest jednak stosowanie past, które zawierają substancje erozyjne. Są to substancje, które na zasadzie dużej kwasowości wypłukują niektóre osady z powierzchni naszych zębów, jednak nie działają one wybiórczo i zawarte w nich kwasy niszczą jednocześnie szkliwo naszych zębów. Prowadzi to do stopniowej destrukcji zębów oraz sprawia, że nasze zęby są bardziej podatne na inne szkodliwe procesy, takie jak próchnica czy ścieranie zębów.

Przed rozpoczęciem wybielania, nawet w warunkach domowych, warto jednak udać się na konsultację do lekarza dentysty bądź higienisty stomatologicznego. Pamiętaj także o regularnych (w zależności od Twoich potrzeb - raz na pół roku lub raz na rok) profesjonalnych higienizacjach w gabinecie. Usunięte zostaną w ten sposób wszystkie złogi oraz osady nazębne, a Twoje zęby będą przygotowane do rozpoczęcia bezpiecznego wybielania.

Jak stosować pastę wybielającą?

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości podczas używania past wybielających, warto przerwać ich stosowanie i wdrożyć do codziennej higieny pastę, która swoim działaniem łagodzi objawy nadwrażliwości. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy stosujesz odpowiednią pastę w prawidłowy sposób, udaj się na konsultację do lekarza dentysty bądź higienisty stomatologicznego, który pomoże Ci wdrożyć odpowiednie produkty i odpowiednią technikę dbania o higienę jamy ustnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz