pasta wybielająca

Wybielająca pasta do zębów 101: podstawowe elementy codziennej rutyny wybielania

Czy wiesz, że istnieje kilka rodzajów wybielających past do zębów? Dowiedz się więcej o aktywnych składnikach i mechanizmach ich działania i poznaj wskazówki, jak wybrać najlepszy produkt.

Jak działa wybielająca pasta do zębów?

Na półkach sklepowych dostępnych jest wiele wybielających past do zębów, ale nie wszystkie są takie same. Istnieją dwa główne rodzaje zawierające różne kluczowe składniki. Niektóre z nich są w rzeczywistości środkami usuwającymi plamy – wybielają zęby, delikatnie je polerując. W ten sposób usuwane są przebarwienia spowodowane niektórymi pokarmami i napojami.

Niektóre pasty zawierają składniki, które naprawdę zmieniają kolor zębów. Wybielające pasty do zębów zwykle cechują się szybszym działaniem i wiążą się z długotrwałymi wynikami. Jak podaje portal ABC Zdrowie, wybielanie może powodować nadwrażliwość zębów. Poradnik Zdrowie dodaje, że po wybielaniu zęby własne będą jaśniejsze niż licówki czy korony, ponieważ te struktury nie wybielą się.

Jak wybrać wybielającą pastę do zębów?

Skuteczne wybielanie zależy od rodzaju składników aktywnych. Wybielające pasty do zębów zawierają zwykle jeden z trzech składników tego typu:

  • Łagodne środki ścierające. Pasty wybielające zawierają delikatne substancje ścierające, które mają za zadanie usunąć przebarwienia zębów.
  • Nadtlenek wodoru. Większość past wybielających zawiera nadtlenek wodoru. Jest to czynnik wybielający znajdujący się w produktach kupowanych w sklepach i wykorzystywany do profesjonalnych zabiegów. Produkty te naprawdę zmieniają kolor zębów, a nie tylko usuwają plamy powierzchniowe. Stężenie nadtlenku wodoru w wybielającej paście do zębów jest mniejsze niż produktów jednorazowego użytku. Związek ten zapewnia jednak lepsze wyniki w miarę upływu czasu.
  • Nadtlenek mocznika. Nadtlenek mocznika to czynnik wybielający, który rozpada się na inne związki, takie jak nadtlenek wodoru.

Przy wyborze pasty wybielającej należy również zwrócić uwagę na to, czy posiada ona atest Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Czy wybielającą pastę do zębów można stosować codziennie?

Zapoznaj się z instrukcjami na paście. Jeśli zaleca się codzienne stosowanie, nie ma żadnych przeszkód. Jeśli zaczyna dokuczać Ci nadwrażliwość zębów, możesz na zmianę używać pasty wybielającej i zwykłej lub zakupić wybielającą pastę do wrażliwych zębów.

Ochrona szkliwa po wybielaniu

Ponieważ pasta usuwająca plamy powierzchniowe ściera szkliwo, najlepiej wzmocnić je po wybielaniu. Dostępnych jest kilka rodzajów pasy do zębów wzmacniającej lub chroniącej szkliwo. Zdrowe szkliwo zapobiega nawrotom przebarwień. Dentysta zaleci Ci odpowiednią opcję.

Jak stosować pastę wybielającą?

Dobra wiadomość jest taka, że wybielająca pasta do zębów zapewnia wszystkie korzyści płynące ze stosowania zwykłej pasty. Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, a zmniejszysz ryzyko próchnicy, odświeżysz oddech i zapewnisz zdrowie swoim dziąsłom.

Jak wyjaśnia portal Medonet, warto porozmawiać ze specjalistą, który nie tylko skontroluje stan naszego uzębienia, ale też pomoże w wyborze najlepszej metody.