Badge field

Licówek: Zalety i wady stosowania

Published date field

Licówki to cienkie porcelanowe elementy przyklejane na przedniej powierzchni naturalnych zębów i nieróżniące się od nich kolorem. Jest to świetny sposób na wiele fizycznych i estetycznych problemów . Zakładane są na stałe, więc zanim się na nie zdecydujesz, rozważ wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Oto sześć rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę i o których warto porozmawiać z dentystą.

1. zaleta: zapewnisz sobie śnieżnobiały uśmiech

Wieloletnie nawyki – picie kawy, palenie papierosów, spożywanie zabarwionych posiłków – w końcu odbijają się na naszych zębach, nadając im mało atrakcyjny żółtawy lub brązowy odcień. Przebarwienia szkliwa można usunąć w domu lub gabinecie dentystycznym, ale po pewnym czasie pojawią się ponownie. Jeśli szukasz łatwego sposobu na wybielenie zębów, zastanów się nad licówkami. Jak wyjaśnia platforma OSOZ, licówki porcelanowe cechują się dużą odpornością na przebarwienia.

2. zaleta: pozbędziesz się kosmetycznych niedoskonałości

Jak wyjaśnia platforma OSOZ, licówki pomagają skorygować położenie zęba i poprawiają niewielkie odchylenia i rotacje, nie zastępują jednak leczenia ortodontycznego. Skuteczne okazują się również w przypadku szpar między zębami. Licówki mocuje się na przedniej powierzchni zębów – choć nie zmieniają one ich położenia, to korygują niewielkie problemy ortodontyczne. Pęknięcia i inne niedoskonałości zębów nie znikną, jednak będziesz o nich wiedzieć tylko Ty i Twój dentysta.

Pamiętaj – licówki nie zastępują leczenia ortodontycznego, więc stomatolog może odradzić Ci ich stosowanie i skierować na wizytę u ortodonty.

3. zaleta: naprawisz uszkodzone szkliwo

Szkliwo jest naprawdę twarde, ale ostatecznie może ulec zniszczeniu. Czynniki takie jak nadmierne szczotkowanie czy kwaśne posiłki i napoje przyczyniają się do utraty szkliwa. U osób cierpiących na chorobę refluksową przełyku zagrożeniem jest kwas żołądkowy, który również powoduje uszkodzenie tej tkanki. Wszystkie te czynniki są powodem do niepokoju, bo utracone szkliwo nie regeneruje się. Na szczęście można je zastąpić licówkami. Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, licówki wykorzystywane są do rekonstrukcji utraconych tkanek w przypadku abrazji i erozji szkliwa, zapewniając estetyczny wygląd odbudowanego zęba.

1. wada: wysokie koszty

Ceny licówek zależą od lokalizacji i liczby zębów, które mają zostać poddane odbudowie, oraz od taryfy stomatologa. Jak podaje portal Medonet, zależą one również od materiału, z którego są wykonane, i wahają się w okolicach 200–1500 złotych.

2. wada: zwiększona wrażliwość zębów

Po założeniu licówek, u niektórych ludzi zwiększa się wrażliwość zębów. Jak wyjaśnia dr Iwona Gnach Olejniczak, przez kilkanaście godzin po zabiegu pacjentowi może dokuczać nadwrażliwość na ciepło i zimno. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednie produkty.

3. wada: zabieg jest nieodwracalny

Licówki zakładane są na stałe – aby odpowiednio je założyć, stomatolog zmienia strukturę zęba szlifując go i usuwając zewnętrzną warstwę szkliwa. Z tej przyczyny licówki można wymienić, ale nie usunąć.

Licówki to znakomity sposób na przebarwione, krzywe lub uszkodzone zęby, ale zanim się na nie zdecydujesz, rozważ wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Stomatolog na pewno pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.