Laserowe wybielanie zębów – zadbaj o piękny uśmiech
Badge field

Laserowe wybielanie zębów – zadbaj o piękny uśmiech

Published date field

Jak twierdzi dr. Elżbieta Jodkowska z Akademii Medycznej w Warszawie, wygląd zewnętrzny jest bardzo istotnym elementem ogólnego wizerunku człowieka, a w wielu krajach obserwuje się znaczne zainteresowanie stomatologią estetyczną. Laserowe wybielanie zębów to zabieg cieszący się dużą popularnością, ponieważ przywraca zębom utraconą biel. Wiąże się jednak z wysokim wydatkiem – jego koszt może wynosić nawet 3 000 PLN. Jednak uśmiech wyrażający pewność siebie może być tego wart. Jeśli myślisz o laserowym wybielaniu zębów, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jak to działa?

Wybielanie zębów laserem to skuteczny sposób na pozbycie się przebarwień. Procedura zwiększa biel zębów nawet 10-krotnie i to w zaledwie godzinę. Oto, czego możesz oczekiwać w dniu zabiegu:

  • Dentysta określi kolor i odcień Twoich zębów za pomocą specjalnego wskaźnika, a następnie wykona zdjęcie, które pomoże Ci dostrzec różnicę po zakończeniu zabiegu.
  • Nałoży Ci również na usta balsam ochronny SPF zawierający środek nawilżający. Do Twojej jamy ustnej zostanie wprowadzony retraktor policzkowy zapewniający prawidłowe rozwarcie podczas zabiegu. Po otwarciu jamy ustnej dentysta umieści pod ustami bawełniane waciki, co pomoże utrzymać suchość okolic zębów. Na dziąsła założy Ci ślinochron lub specjalną nakładkę ochronną, która zabezpieczy jamę ustną i dziąsła przed drażniącym działaniem żelu wybielającego. Założysz również specjalne okulary chroniące oczy przed laserem.
  • Następnie, jak zapewniają badacze z Akademii Medycznej w Warszawie, dentysta pokryje powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne zębów żelem wybielającym zawierającym nadtlenek wodoru.
  • Na kolejnym etapie zabiegu dentysta użyje światła lub lasera, który po skierowaniu na zęby aktywuje wybielające działanie żelu. Światło lasera obejmuje powierzchnię wszystkich zębów na raz i jest nieruchome. Pacjent powinien spoczywać na fotelu dentystycznym w pozycji półleżącej – zapewni to równe pokrycie zębów światłem lasera. Niektóre systemy wybielania wymagają trzech 15-minutowych sesji w ramach jednego spotkania. W przerwie między kolejnymi sesjami dentysta sprawdzi stan gazy i ślinochronu, aby upewnić się, że tkanki miękkie jamy ustnej chronione są przed działaniem roztworu wybielającego.
  • Po zakończeniu sesji wybielania roztwór zostanie wyssany lub wypłukany. Materiał ochronny zostanie wyjęty, a zęby i dziąsła poddane ponownie procesowi ssania i płukania. Zwykle po zabiegu podatność otwartych porów szkliwa na przebarwienia jest większa przez około dwa dni. Należy wtedy unikać spożywania każdego produktu, który może spowodować przebarwienia, np. kawy czy napojów gazowanych, i nie używać szminki do ust. Laserowe wybielanie usuwa z powierzchni zębów substancję zwaną osłonką nabytą, która tworzy się ze śliny. Warstwa ta odbudowuje się przed upływem 24 godzin, więc unikaj w tym czasie potraw barwiących zęby.
  • Proces wybielania może zwiększyć wrażliwość zębów, więc w razie jakichkolwiek problemów skonsultuj się z dentystą. W wielu przypadkach wrażliwość zmniejsza się kilka dni po zabiegu, ale dentysta może zalecić Ci odpowiednie leczenie.

Zachowaj biel zębów po zabiegu laserowego wybielania

Po zabiegu laserowego wybielania podatność zębów na przebarwienia nie zanika. Efekty profesjonalnego zabiegu utrzymują się zwykle przez okres 6–24 miesięcy i zależą od czynników związanych ze stylem życia. Wielokrotne wystawianie zębów na działanie ciemnych napojów i żywności może z czasem powodować przebarwienia.

Możesz zachować biel swoich zębów i zmniejszyć ryzyko przebarwień, pijąc napoje przez słomkę. Regularnie odwiedzaj dentystę na przegląd kontrolny i czyszczenie zębów, a także stosuj specjalne pasty wybielające.

Wiesz już, jak wygląda zabieg laserowego wybielania zębów, więc możesz zdecydować, czy jest dla Ciebie odpowiedni. Twój dentysta również pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz