Kobieta szeroko uśmiecha się
Badge field

Laserowe wybielanie zębów – na czym polega?

Published date field

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 13 Mar 2024

Published date field

Ostatnia weryfikacja artykułu: 13 Mar 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek.dent. Bogumiła Szeląg

Wygląd zewnętrzny jest bardzo istotnym elementem ogólnego wizerunku człowieka, a w wielu krajach obserwuje się znaczne zainteresowanie stomatologią estetyczną. Laserowe wybielanie zębów to zabieg cieszący się dużą popularnością, ponieważ przywraca zębom utraconą biel. Wiąże się z wysokim wydatkiem, jednak uśmiech wyrażający pewność siebie może być tego wart. Jeśli myślisz o laserowym wybielaniu zębów, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

 

Czym jest laserowe wybielanie zębów?

Jest to wybielanie zębów przy pomocy żelu/preparatu zawierającego substancje wybielające połączone z aktywującym działaniem energii świetlnej lasera. Zastosowanie wiązki lasera odpowiednio 810-980 nm dla lasera diodowego i 1064 nm dla neodymowo-yagowego ma na celu zwiększenie efektywności działania środka wybielającego. 

Dzięki zastosowaniu aktywującej energii wiązki laserowej cząsteczki preparatu wybielającego wnikają głębiej w tkanki zęba, utleniając nawet głęboko zlokalizowane przebarwienia. Oprócz tego efekty wybielania zauważalne są w krótszym czasie. Zabieg przy użyciu lasera trwa 30-45 minut, natomiast wybielanie przy zastosowaniu lamp (np. LEDowych) zajmuje ok. 1,5-2 godziny.

 

Na czym polega laserowe wybielanie zębów?

Wybielanie zębów laserem to skuteczny sposób na pozbycie się przebarwień. Procedura przeprowadzana w gabinecie dentystycznym zwiększa biel zębów o kilka do kilkunastu tonów w ciągu 30-45 minut. Oto, czego możesz oczekiwać w dniu zabiegu:

  • Krok 1. Dentysta określi kolor i odcień Twoich zębów za pomocą kolornika (wskaźnika odcieni), a następnie wykona zdjęcie, które pomoże Ci dostrzec różnicę po zakończeniu zabiegu.
  • Krok 2. Następnie dentysta nałoży na Twoje usta pomadkę ochronną z filtrem SPF i środkiem nawilżającym. Do Twojej jamy ustnej zostanie wprowadzony tzn. retraktor policzkowy (lub inaczej rozwierak), którego zadaniem jest odsunięcie policzków i warg od zębów. 
  • Krok 3. Po otwarciu jamy ustnej dentysta umieści pod ustami bawełniane waciki, co pomoże utrzymać suchość okolic zębów. Na dziąsła założy koferdam lub specjalną nakładkę ochronną, która zabezpieczy jamę ustną i dziąsła przed drażniącym działaniem żelu wybielającego. Założy również specjalne okulary chroniące oczy przed laserem.
  • Krok 4. Następnie, po dokładnym osuszeniu zębów dentysta pokryje powierzchnie zewnętrzne zębów żelem wybielającym zawierającym nadtlenek wodoru.
  • Krok 5. Na kolejnym etapie zabiegu dentysta użyje lasera, który po skierowaniu na zęby aktywuje wybielające działanie żelu. Światło lasera obejmuje powierzchnię wszystkich zębów na raz i jest nieruchome. Pacjent powinien spoczywać na fotelu dentystycznym w pozycji półleżącej – zapewni to równe pokrycie zębów światłem lasera. 
  • Krok 6. Po zakończeniu sesji wybielania żel wybielający zostanie usunięty. Materiał ochronny zostanie wyjęty, a zęby i dziąsła poddane ponownie procesowi ssania i płukania.

 

O czym pamiętać po zabiegu laserowego wybielania?

Zwykle bezpośrednio po zabiegu podatność otwartych porów w tkankach zębów na przebarwienia jest większa przez około 2-3 tygodnie. Jest to czas, kiedy kolor zębów stabilizuje się, dlatego należy wtedy unikać spożywania każdego produktu, który może spowodować przebarwienianp. kawy, herbaty, czy niektórych owoców i warzyw.

Po zabiegu wybielania laserem podatność zębów na przebarwienia nie zanika. Efekty profesjonalnego zabiegu utrzymują się zwykle przez okres 6–24 miesięcy i zależą m.in. od czynników związanych ze stylem życia. Częste spożywanie produktów barwiących zęby może z czasem powodować przebarwienia i skrócić czas utrzymywania się efektów. Aby zachować biel swoich zębów i zmniejszyć ryzyko przebarwień, pij barwiące napoje przez słomkę, regularnie odwiedzaj dentystę w celu kontroli i profesjonalnego czyszczenia zębów, a także stosuj specjalne pasty wybielające.

Proces wybielania może zwiększyć wrażliwość zębów, więc w razie jakichkolwiek problemów skonsultuj się z dentystą. W wielu przypadkach wrażliwość zmniejsza się kilka dni po zabiegu, jednak zaleca się kontakt z dentystą, który może zalecić odpowiednie leczenie.

 

Czym różni się laserowe wybielanie zębów od zabiegu lampą LED?

 

1. Światło używane do zabiegu

Wybielanie zębów laserem wykorzystuje światło laserowe do aktywacji żelu wybielającego na zębach. Lampa LED natomiast wykorzystuje światło niebieskie.

2. Czas trwania zabiegu

Wybielanie zębów laserem to nieznacznie szybsza metoda. Jeden zabieg lampą LED trwa 1,5-2 godziny, zaś zabieg laserem trwa 30-45 min.

3. Wrażliwość zębów

Wybielanie laserem u osób o wrażliwych zębach może powodować zwiększone uczucie dyskomfortu, natomiast wybielanie zębów lampą LED to łagodniejsza forma zabiegu.

4. Cena

Wybielanie laserem zazwyczaj jest droższe niż wybielanie lampą LED, ze względu na bardziej zaawansowane technologie wykorzystywane w procesie. Sprawdź, czy wybielanie zębów lampą LED jest dla Ciebie.

 

Ile kosztuje laserowe wybielanie zębów?

Laserowe wybielanie zębów to jeden z najskuteczniejszych zabiegów wybielania. Jednak ma on swoją cenę. Oto szacowane ceny, jakie zapłacisz przy wybielaniu tą metodą:

  • Koszty: koszt laserowego wybielania zębów waha się w granicach od kilkuset do 2000 zł

  • Czas: zabieg przy użyciu lasera trwa 30-45 minut

  • Efekty: zmiana koloru tkanek zęba może wynosić od kilku do kilkunastu tonów już po jednej wizycie

Bez wątpienia laserowe wybielanie zębów to jedno z najdroższych rozwiązań, ale wiąże się z wieloma korzyściami – jest naprawdę szybkie i skuteczne.

Wiesz już, jak wygląda zabieg laserowego wybielania zębów, więc możesz zdecydować, czy jest dla Ciebie odpowiedni. Twój dentysta również pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz