Badge field

Ból zęba po założeniu wypełnienia: czy to prawidłowy objaw?

Published date field

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Spis treści

  1. Przyczyny bólu po założeniu wypełnienia
  2. Jak postępować w razie bólu

 

Założenie wypełnienia ma na celu naprawić zepsuty próchnicą ząb i zminimalizować wynikający z tego dyskomfort. Dlaczego zatem po założeniu wypełnienia niektórych boli ząb? Ból lub wrażliwość zęba po założeniu wypełnienia może mieć wiele przyczyn. W niektórych przypadkach dyskomfort ten jest po prostu reakcją na proces naprawy zęba. W innych sytuacjach możesz odczuwać dyskomfort, ponieważ wypełnienie musi się dostosować lub inny obszar zęba wymaga naprawy. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by poradzić sobie z bólem po założeniu wypełnienia.

Przyczyny bólu po założeniu wypełnienia

Odczuwanie bólu lub wrażliwości zęba po założeniu w nim wypełnienia zdarza się dość często – w końcu dentysta w zębie manipulował i wiercił. Na ogół dyskomfort powinien się zmniejszyć w ciągu dwóch dni.

Jeśli po kilku dniach po założeniu wypełnienia wciąż odczuwasz wrażliwość i ból, mogą one być spowodowane problemem dotyczącym wypełnienia lub zęba. Jedną z częstych przyczyn bólu zęba po założeniu wypełnienia jest niedokładne jego założenie, przez co przeszkadza ono w gryzieniu. Wypełnienie zbyt wysokie może prowadzić do obciążenia zgryzu – podczas gryzienia zęby nie stykają się ze sobą prawidłowo, a pewne grupy zębów mogą być przeciążone.

Nadwrażliwość i dyskomfort mogą być także spowodowane rodzajem materiału, którego dentysta użył jako wypełnienia. Na przykład: nadwrażliwość występuje dość często, gdy do wypełnień używana jest żywica kompozytowa. Badanie opublikowane w Journal of Conservative Dentistry wskazuje, że wrażliwość zębów może wynikać z kurczenia się wypełnienia (skurcz polimeryzacyjny) i tworzenia się pod nim niewielkich przestrzeni. Istnieje wiele sposobów, by poradzić sobie z wrażliwością zębów spowodowaną wypełnieniem kompozytowym lub ją wyeliminować, począwszy od użycia innego materiału po zmianę metody użytej do założenia wypełnienia.

Jak postępować w razie bólu

Co zrobić, jeśli od założenia wypełnienia minął tydzień, a Ty nadal odczuwasz ból przy gryzieniu, jedzeniu, a nawet przy otwieraniu ust? Najlepiej jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty. Będzie on mógł rozpoznać przyczynę i ją wyeliminować.

Jeśli problemem jest zbyt wysokie wypełnienie, dentysta skoryguje jego wysokość, by gryzienie nie sprawiało trudności i dyskomfortu. Jeśli wrażliwość spowodowana jest wypełnieniem kompozytowym, dentysta może zalecić jego wymianę na wypełnienie z innego materiału. Z kolei jeśli przyczyną dyskomfortu jest proces zapalny lub odsłonięta miazga zębowa, możesz poddać się leczeniu kanałowemu lub usunąć uszkodzony ząb i zastąpić go implantem lub mostem.

Pamiętaj – jeśli chcesz uniknąć ubytków, zadbaj w domu o doskonałą higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie wzmocni szkliwo i pomoże zapobiec powstawaniu ubytków. Codzienne nitkowanie również pomoże zapobiec ubytkom i utrzymać zdrowy stan dziąseł. Ważne są także regularne wizyty u dentysty, pozwalają bowiem dostrzec problemy zanim będą wymagać poważnego leczenia.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz