Ból zęba po założeniu wypełnienia: czy to prawidłowy objaw?

Założenie wypełnienia ma na celu naprawić zepsuty próchnicą ząb i zminimalizować wynikający z tego dyskomfort. Dlaczego zatem po założeniu wypełnienia niektórych boli ząb? Ból lub wrażliwość zęba po założeniu wypełnienia może mieć wiele przyczyn. W niektórych przypadkach dyskomfort ten jest po prostu reakcją na proces naprawy zęba. W innych sytuacjach możesz odczuwać dyskomfort, ponieważ wypełnienie musi się dostosować lub inny obszar zęba wymaga naprawy. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by poradzić sobie z bólem po założeniu wypełnienia.

Przyczyny bólu po założeniu wypełnienia

Odczuwanie bólu lub wrażliwości zęba po założeniu w nim wypełnienia zdarza się dość często – w końcu dentysta w zębie manipulował i wiercił. Na ogół dyskomfort powinien się zmniejszyć w ciągu dwóch dni.

Jeśli po kilku dniach po założeniu wypełnienia wciąż odczuwasz wrażliwość i ból, mogą one być spowodowane problemem dotyczącym wypełnienia lub zęba. Jedną z częstych przyczyn bólu zęba po założeniu wypełnienia jest niedokładne jego założenie, przez co przeszkadza ono w gryzieniu. Wypełnienie zbyt wysokie może prowadzić do obciążenia zgryzu – podczas gryzienia zęby nie stykają się ze sobą prawidłowo, a pewne grupy zębów mogą być przeciążone.

Nadwrażliwość i dyskomfort mogą być także spowodowane rodzajem materiału, którego dentysta użył jako wypełnienia. Na przykład: nadwrażliwość występuje dość często, gdy do wypełnień używana jest żywica kompozytowa. Badanie opublikowane w Journal of Conservative Dentistry wskazuje, że wrażliwość zębów może wynikać z kurczenia się wypełnienia (skurcz polimeryzacyjny) i tworzenia się pod nim niewielkich przestrzeni. Istnieje wiele sposobów, by poradzić sobie z wrażliwością zębów spowodowaną wypełnieniem kompozytowym lub ją wyeliminować, począwszy od użycia innego materiału po zmianę metody użytej do założenia wypełnienia.

Jak postępować w razie bólu

Co zrobić, jeśli od założenia wypełnienia minął tydzień, a Ty nadal odczuwasz ból przy gryzieniu, jedzeniu, a nawet przy otwieraniu ust? Najlepiej jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty. Będzie on mógł rozpoznać przyczynę i ją wyeliminować.

Jeśli problemem jest zbyt wysokie wypełnienie, dentysta skoryguje jego wysokość, by gryzienie nie sprawiało trudności i dyskomfortu. Jeśli wrażliwość spowodowana jest wypełnieniem kompozytowym, dentysta może zalecić jego wymianę na wypełnienie z innego materiału. Z kolei jeśli przyczyną dyskomfortu jest proces zapalny lub odsłonięta miazga zębowa, możesz poddać się leczeniu kanałowemu lub usunąć uszkodzony ząb i zastąpić go implantem lub mostem.

Pamiętaj – jeśli chcesz uniknąć ubytków, zadbaj w domu o doskonałą higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie wzmocni szkliwo i pomoże zapobiec powstawaniu ubytków. Codzienne nitkowanie również pomoże zapobiec ubytkom i utrzymać zdrowy stan dziąseł. Ważne są także regularne wizyty u dentysty, pozwalają bowiem dostrzec problemy zanim będą wymagać poważnego leczenia.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów