Badge field

Czym jest wypełnienie zęba? Jakie są jego rodzaje?

Published date field

Czym jest wypełnienie?
Wypełnienie jest metodą przywracania prawidłowej czynności i kształtu zęba uszkodzonego przez próchnicę. Przed wykonaniem wypełnienia dentysta usuwa zmieniony próchniczo materiał zęba, oczyszcza uszkodzone miejsce, a następnie wypełnia oczyszczoną jamę materiałem wypełniającym.

Zamykając przestrzenie, do których mogą dostawać się bakterie, wypełnienie zabezpiecza także przed dalszą próchnicą. Materiały wykorzystywane do wypełnień obejmują złoto, porcelanę, żywicę kompozytową (wypełnienie dopasowane zabarwieniem do uzębienia), a także amalgamat (stop rtęci, srebra, miedzi, cyny i czasem cynku).

Jakie wypełnienia są najlepsze?
Nie istnieje jeden typ wypełnienia najlepszy dla wszystkich pacjentów. Najlepszy typ wypełnienia jest uzależniony od zakresu naprawy, ewentualnych uczuleń na określone materiały, miejsca w jamie ustnej, w jakim wykonywane jest wypełnienie i wreszcie kosztów. Poszczególne materiały można scharakteryzować następująco:

  • Wypełnienia złote są wykonywane na zamówienie w laboratorium, a następnie mocowane za pomocą cementu na miejscu. Złote wkłady są dobrze tolerowane przez tkanki dziąseł, a ich trwałość może wynosić ponad 20 lat. Z tych względów wiele autorytetów uważa złoto za najlepszy materiał do wypełnień. Jest to jednak często opcja najdroższa i wymagająca wielu wizyt.
  • Wypełnienia amalgamatowe (srebrne) są odporne na zużycie i stosunkowo niedrogie. Jednak ze względu na ich ciemne zabarwienie są one bardziej zauważalne niż wypełnienia porcelanowe lub kompozytowe i zwykle nie są stosowane w miejscach bardzo widocznych, takich jak zęby przednie.
  • Żywice kompozytowe (z tworzywa sztucznego) są dopasowane kolorem do zębów i dlatego są stosowane w miejscach, gdzie wskazany jest naturalny wygląd. Składniki wypełnienia są mieszane i umieszczane bezpośrednio w jamie wypełnienia, gdzie twardnieją. Kompozyty mogą nie być idealnym materiałem w przypadku dużych wypełnień, gdyż z czasem mogą one pękać lub ulegać zużyciu. Mogą one także ulegać przebarwieniu na skutek picia kawy, herbaty lub palenia tytoniu i nie są tak trwałe jak inne rodzaje wypełnień — ich trwałość wynosi zazwyczaj od trzech do 10 lat.
  • Wypełnienia porcelanowe są określane jako wkłady typu inlay lub onlay i są przygotowywane na zamówienie w laboratorium, a następnie przyklejane do zęba. Mogą one być dopasowane zabarwieniem do koloru zębów i są oporne na przebarwienia. Wypełnienie porcelanowe zazwyczaj pokrywa większą część zęba. Ich koszt jest zbliżony do złota.

Jeżeli na skutek próchnicy lub pęknięcia uszkodzona zostaje duża część zęba, może być zalecana korona. Gdy próchnica dojdzie do nerwu, możliwe są dwa rodzaje leczenia: leczenie kanałowe (w ramach którego uszkodzony nerw jest usuwany) lub poprzez zabieg określany jako przykrycie miazgi (w którym podejmuje się próbę pozostawienia żywego nerwu)

Z czym związane jest wykonanie wypełnienia?
Jeżeli dentysta zdecyduje o wypełnieniu jamy, najpierw usunie on próchnicę i oczyści uszkodzone miejsce. Następnie oczyszczona jama jest wypełniana jednym z opisanych powyżej materiałów.

Jak sprawdzić, czy konieczne jest wypełnienie?
Tylko dentysta może stwierdzić, czy w uzębieniu występują zmiany próchnicze wymagające leczenia za pomocą wypełnień. Podczas kontroli dentysta będzie używał małego lusterka do zbadania powierzchni każdego zęba.

Wszystkie nieprawidłowości zostaną następnie zbadane za pomocą specjalnych narzędzi. Dentysta może także wykonać badanie rentgenowskie całej jamy ustnej lub jej części. Wybrany przez dentystę typ leczenia będzie uzależniony od zakresu uszkodzeń spowodowanych próchnicą.


Silver
Amalgamat srebra
Gold
Wypełnienie złote
White
Wypełnienie białe (kompozyt)

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz