Z jakich części składa się ząb?

VIEWS:

Z jakich części składa się ząb?

Korona – tworzy górną, widoczną część zęba. Kształt korony określa jego funkcję. Przednie zęby są ostre i przypominają dłuto, więc służą do odgryzania i przecinania pokarmu, natomiast trzonowce mają płaskie powierzchnie i dlatego doskonale rozcierają żywność.

Brzeg dziąsłowy – występuje w miejscu, w którym zęby stykają się z dziąsłami. Brak prawidłowej higieny jamy ustnej sprzyja powstawaniu płytki i kamienia właśnie w tej okolicy, co prowadzi do choroby dziąseł i zapalenia przyzębia.

Korzeń – część osadzona w kości i unieruchamiająca ząb. Około 2/3 zęba to właśnie korzeń.

Szkliwo – zewnętrzna warstwa zęba. Szkliwo to najtwardsza, najbardziej zmineralizowana tkanka ciała. Może jednak ulec uszkodzeniu na skutek próchnicy, zwłaszcza u osób niedbających o higienę jamy ustnej.

Zębina – warstwa zęba znajdująca się pod szkliwem. Po pokonaniu tej twardej bariery postępująca próchnica w końcu zaczyna obejmować zębinę –znajdują się w niej miliony kanalików, które prowadzą prosto do miazgi.

Miazga – tkanka miękka wewnątrz każdego zęba. Znajdują się tu nerwy i naczynia krwionośne. Gdy próchnica zaatakuje miazgę, pojawia się ból.

Rodzaje zębów

Każdy rodzaj zęba ma swoją specyficzną funkcję (aby zidentyfikować ząb, możesz posłużyć się łukiem zębowym przedstawionym w tej sekcji):

Siekacze – ostre i przypominające dłuto zęby przednie (cztery na dole i cztery na górze), służące do odgryzania i przecinania pokarmu.

Kły – nazywane czasami zębami jednoguzkowymi, posiadają szpic i służą do rozrywania pokarmu.

Przedtrzonowce – posiadają dwa guzki na powierzchni gryzącej, więc określane są czasami mianem zębów dwuguzkowych. Ich funkcją jest miażdżenie i rozdzieranie pokarmu.

Trzonowce – mają kilka guzków na powierzchni gryzącej i służą do rozcierania pokarmów.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów