Jak pozbyć się białej powłoki na języku
Badge field

Nalot na języku: Biały język objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Published date field

Opisanie funkcji poszczególnych narządów jamy ustnej, części poświęconej językowi i roli, jaką pełni w codziennym funkcjonowaniu człowieka, nie zmieściłoby się na jednej stronie. Język zapewnia odbieranie wrażeń smakowych, wraz z ustami i zębami umożliwia sprawny przebieg mowy oraz pomaga w trawieniu i oczyszczaniu jamy ustnej– to dość wiele funkcji jak na jeden narząd. Sprawność języka może jednak ulegać pogorszeniu. Nalot na języku to jeden z objawów, który powinien skłonić Cię do wizyty u dentysty.

Kiedy nalot na języku powinien skłonić Cię do wizyty u dentysty?

Jak wyjaśnia Gazeta, częstą przyczyną gromadzenia się białego nalotu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej i występowanie bakterii na języku. Pomimo nietypowego wyglądu ten stan jest zwykle nieszkodliwy. Czasami jednak może wskazywać na poważne schorzenie.

Jeśli biały nalot na języku nie ustępuje po trzech tygodniach, towarzyszy mu ból lub zaistniałe zmiany są niepokojące, skonsultuj się z dentystą.

Przyczyny powstawania nalotu na języku

Medonet wymienia kilka powodów tworzenia się białego nalotu na języku: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niedobór płynów w organizmie, nadużywanie alkoholu, kawy, herbaty i papierosów, zła dieta, wirusy i bakterie oraz przerost migdałka gardłowego.

Białe plamy lub nalot mogą być jednak objawem znacznie poważniejszych stanów chorobowych, takich jak pleśniawka czy leukoplakia. Jeśli podejrzewasz u siebie podobne schorzenia, skonsultuj się z lekarzem lub dentystą.

Pleśniawka

Pleśniawka to infekcja jamy ustnej spowodowana drożdżakiem Candida. Grzyb ten występuje w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym osób zdrowych oraz na ich skórze, ale dzięki obecności innych mikroorganizmów i bakterii jego ilość jest niewielka, a wzrost– kontrolowany. Pewne czynniki, takie jak choroby, stres czy leki, mogą jednak zwiększyć produkcję drożdżaka Candida.

Głównym objawem zakażenia pleśniawką są białe zmiany przypominające serek wiejski, występujące zwykle na języku lub wewnętrznej części policzków. Choroba może rozwinąć się u każdego, ale częściej dotyka niemowlęta, małe dzieci, osoby starsze oraz ludzi z osłabionym układem odpornościowym. Przyczyny to m.in.:

  • Zażywanie antybiotyków i kortykosteroidów
  • Palenie
  • Cukrzyca
  • Nieprawidłowo dopasowane protezy
  • Poważne choroby, takie jak AIDS i rak
  • Ciąża

Pleśniawkę leczy się lekami przeciwgrzybiczymi, które należy zażywać przez 10–14 dni.

Leukoplakia

Nadmierny wzrost komórek w jamie ustnej powoduje powstawanie białych plam na języku, co prowadzi do stanu zwanego leukoplakią. Rozwija się on częściej u osób nadużywających wyrobów tytoniowych, niż u osób niepalących. Leukoplakia może czasami wskazywać na nowotwór, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę.

Zmiany związane z leukoplakią zwykle ustępują samoistnie. Jeśli jednak plamy nie znikają po upływie dwóch tygodni, skontaktuj się ze swoim dentystą.

Leczenie objawów związanych z nalotem

Niezależnie od przyczyny białego nalotu zwykle towarzyszy mu nieprzyjemny oddech. Głównym winowajcą są bakterie występujące na języku w nadmiernych ilościach. Nieprzyjemny oddech można jednak zwalczyć w prosty sposób, dbając o prawidłową higienę jamy ustnej.

Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie i nie zapominaj o nitkowaniu. Najlepiej używaj szczoteczki, która nie tylko czyści zęby, ale również język, wewnętrzną część policzków i dziąsła, skutecznie usuwając bakterie. Wizyty u dentysty również pomogą Ci w utrzymaniu higieny, poza tym lekarz może rozpoznać przyczyny powstawania się nalotu na języku i zapewnić Twojej jamie ustnej doskonały stan zdrowia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz