Szczęśliwa rodzina w kuchni gotuje razem

Odżywianie a zdrowie jamy ustnej

Prawidłowe odżywianie to zrównoważona dieta, która zapewnia ciału składniki odżywcze niezbędne do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Wszyscy chcemy być zdrowi, prawda? Jeśli stosujesz dietę ubogą w składniki, których potrzebuje Twoje ciało, zwalczanie infekcji w jamie ustnej może być utrudnione. Dowiedz się, jak odżywianie wpływa na zdrowie jamy ustnej i zapoznaj się z prostymi poradami, które zapewnią zdrowy uśmiech Tobie i całej Twojej rodzinie.

Jak odżywianie wpływa na stan jamy ustnej?

Nieprawidłowa dieta może skutkować chorobą dziąseł i próchnicą zębów. Wysoka zawartość węglowodanów, cukrów i skrobi w produktach spożywczych sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej i wytwarzaniu kwasów, które atakują szkliwo. W efekcie ulega ono osłabieniu i tworzą się ubytki.

Jeśli spożywasz produkty o wysokiej zawartości cukru lub skrobi, rób to w ramach głównych posiłków, a nie między nimi. Unikaj również produktów, które przyklejają się do zębów, ponieważ mogą one powodować rozwój biofilmu w płytce nazębnej. Produkcja śliny zwiększa się podczas spożywania posiłków i żucia, co pomaga wypłukiwać resztki jedzenie i kwasy z jamy ustnej.

Nieprawidłowe odżywianie może również powodować następujące choroby:

 • Cukrzyca typu 2
 • Zaburzenia autoimmunologiczne
 • Nowotwór
 • Stres
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Opóźnienie umysłowe i behawioralne u dzieci

Jak przygotować posiłek, który zapewni zdrowie Twojej jamie ustnej?

Zrównoważona dieta polega na spożywaniu produktów z pięciu głównych grup oraz na ograniczeniu spożywania przekąsek. Produkty spożywane w ramach posiłków powodują mniej szkód, ponieważ uwalniana ślina pomaga usuwać resztki jedzenia z jamy ustnej i neutralizuje działanie kwasów.

Przygotowywanie posiłków to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy – możesz w ten sposób sporządzić menu, które będzie sprzyjać zdrowiu jamy ustnej i ciała. Aby zaspokoić głód, musisz upewnić się, że każdy posiłek składa się z odpowiednich porcji. Przygotowanie całych posiłków z wyprzedzeniem pozwoli Ci uwzględnić wyznaczone cele zdrowotne, codzienny harmonogram oraz preferencje całej rodziny.

Poniżej znajdziesz kilka standardowych metod przygotowywania posiłków, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas:

 1. Posiłki gotowe do spożycia: Ugotowanie posiłku, zanim zostanie spożyty w odpowiednim czasie, pozwala zaoszczędzić czas i zapewnia prawidłową ilość składników odżywczych. To rozwiązanie idealne na wieczorne posiłki lub lunch. Poświęcenie dodatkowego czasu na ugotowanie kompletnego posiłku w wyznaczonym dniu sprawi, że kolejne dni będą znacznie łatwiejsze.
 2. Gotowanie raz na tydzień: Wybierz kilka przepisów, które wykorzystują podobne składniki i przygotuj posiłki „na później”. W ten sposób zapewnisz sobie różnorodne odżywianie w ciągu tygodnia bez konieczności wykonywania dodatkowej pracy. Przykładowo, przygotowanie kilku kilogramów piersi z kurczaka sprawdzi się zarówno w przypadku planowanego wieczornego spotkania ze znajomymi, jak i w przypadku sałatki szpinakowej bogatej w chude białko w porze obiadu czy innych dań z kurczakiem zapewniających energię na resztę tygodnia.
 3. Posiekane składniki: Podobnie jak w przypadku gotowania raz w tygodniu, posiekanie kilku podstawowych składników ułatwi Ci przyrządzenie potrawy nieco później w tygodniu.

Inne produkty spożywcze, które możesz uwzględnić w diecie swojej rodziny:

 1. Nabiał: Produkty mleczne to nie tylko doskonałe źródło wapnia i białka, ale również sposób na zrównoważenie poziomu pH w jamie ustnej.
 2. Chude białko: Chude białko, czyli kurczak, ryby i jajka obfitują w fosfor, który wzmacnia zęby.
 3. Owoce i warzywa: Owoce i warzywa zapewnią Ci odpowiednią ilość błonnika. Produkty bogate w przeciwutleniacze chronią również dziąsła przed infekcjami.
 4. Pożywne przekąski: Unikaj przekąsek z dodatkiem dużych ilości cukru. Zamiast nich wybieraj sery, surowe warzywa, jogurt naturalny lub kawałki owoców.

Inne informacje dotyczące odżywiania i zdrowia jamy ustnej

Oprócz diety sprzyjającej zdrowiu jamy ustnej stosuj również następujące zalecenia.

 • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie
 • Nitkuj zęby lub czyść przestrzenie międzyzębowe raz dziennie
 • Stosuj skrobaczkę do języka, która zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej i powstawaniu przykrego zapachu
 • Dwa razy w roku udawaj się do dentysty na wizytę kontrolną i profesjonalne czyszczenie

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Nie musisz całkowicie unikać spożywania niezdrowych produktów, ale nie traktuj ich jak głównych posiłków. Przestrzegaj powyższych zaleceń żywieniowych i wskazówek dotyczących zdrowia jamy ustnej, a zapewnisz swoim zębom odpowiednią ochronę na przyszłe lata.