Znieczulenie u dentysty
Badge field

Sedacja vs. anestezja w gabinecie dentystycznym

Published date field

Jeśli czeka Cię zabieg dentystyczny i odczuwasz niepokój, pamiętaj, że to dość powszechna reakcja. Jak podaje Poradnik Zdrowie, aż u 90% Polaków rozpoznaje się strach przed wizytą u dentysty. Występuje ona zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Lęk, który Cię owładnął, dokucza więc również innym ludziom. Na szczęście istnieją techniki, które pozwolą Ci poradzić sobie z dentofobią. Należą do nich sedacja i anestezja. Poznaj różnicę między tymi dwoma sposobami uśmierzania lęku oraz powody, dla których stomatolog może wybrać jeden z nich podczas Twojej następnej wizyty w gabinecie dentystycznym.

Sedacja a anestezja w gabinecie dentystycznym

Jak wyjaśnia portal Dentonet, zarówno anestezja ogólna (znieczulenie ogólne), jak i sedacja wziewna stosowane są podczas zabiegów stomatologicznych. Obie procedury łagodzą lęk i ból oraz zapewniają pacjentowi poczucie komfortu. Sprawiają, że ogarnia go senność, ograniczają koordynację ruchową i wpływają na jego zdolność do zapamiętywania zdarzeń. Jeśli więc planujesz poddać się zabiegowi sedacji lub anestezji, poproś znajomego lub członka rodziny, aby towarzyszył Ci w gabinecie dentystycznym. Pomimo pewnych podobieństw, obie procedury różnią się od siebie.

Jak wyjaśnia portal Dentonet, sedacja to stan głębokiego uspokojenia –pacjent czuje senność i nie odczuwa lęku. Dentyści często nazywają ten stan płytką sedacją, ponieważ pacjent pozostaje świadomy, chociaż jego uwaga zostaje ograniczona. Jest on również w stanie samodzielnie oddychać i reagować na bodźce fizyczne lub słowne. Portal Medonet dodaje, że środki sedacyjne podaje się doustnie (w postaci tabletek), dożylnie (w postaci zastrzyków) lub drogą wziewną (podtlenek azotu, czyli „głupi jaś”).

Jak wyjaśnia portal Medicover, znieczulenie ogólne sprawia, że pacjent traci przytomność i czucie i niczego nie pamięta. Do przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego pod narkozą wymaga się dwóch zespołów specjalistów: dentystycznego i anestezjologicznego. Narkozę można przeprowadzić, podając leki w formie wziewnej, dożylnej albo łącząc obie metody. Cały proces może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych (najczęściej) lub w bloku operacyjnym.

Kto może poddać się zabiegowi sedacji i anestezji?

Zanim wybierzesz sedację lub anestezję, dentysta omówi z Tobą wszystkie opcje i zaleci Ci jedną z nich. Dotyczy to zwłaszcza skomplikowanych procedur stomatologicznych. Jak wyjaśnia portal Medicover, zabieg ekstrakcji zębów mądrości jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym w celu zminimalizowania, a najlepiej – całkowitego wyeliminowania bólu. Portal Medonet zauważa również, że zabieg wszczepienia implantu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Jak wyjaśnia portal Po Dyplomie, płytka sedacja pozwala na opanowanie lęku i strachu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Procedurę można stosować u pacjentów z upośledzeniem umysłowym, u dzieci w wieku powyżej 1. roku życia oraz u każdej osoby, która nie reaguje na znieczulenie miejscowe stosowane w celu zablokowania bodźców docierających do konkretnego rejonu jamy ustnej.

Jak wyjaśniają badaczki z Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, znieczulenie ogólne może przynieść wiele korzyści osobom ze specjalnymi potrzebami, a badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dodają, że sedacja i znieczulenie mogą pomóc pacjentom z silnym odruchem wymiotnym i nadmierną reakcją ruchową.

Powiązane ryzyko

Sedacja i anestezja uważane są za bezpieczne procedury, jednak należy pamiętać, że każdy zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem.

Płytka sedacja stanowi czynnik ryzyka w przypadku dzieci z dużymi migdałkami, ponieważ mogą one zablokować drogi oddechowe. Co więcej, u pacjenta może wystąpić arytmia lub utrata świadomości, przez co poziom sedacji zwiększa się w trakcie zabiegu. Jak wyjaśnia Emilia Michalik z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, ryzyko znieczulenia i operacji wzrasta wraz z wiekiem, przy czym sam wiek stanowi mniejszy czynnik ryzyka niż choroby towarzyszące i rodzaj operacji.

W trakcie zabiegu personel dentystyczny będzie monitorować Twoje funkcje życiowe i zadba o Twoje potrzeby. Jeśli masz dostęp do swojej historii chorób, przekaż dentyście wszystkie niezbędne informacje. Aby zminimalizować ryzyko, lekarz może zalecić Ci ograniczenie spożycia pokarmów i napojów na kilka godzin przed zabiegiem sedacji lub znieczulenia ogólnego. Bez względu na rodzaj procedury pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo to w gabinecie dentystycznym najwyższy priorytet – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, omów je z dentystą przed zabiegiem.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz