Jak prawidłowo myć zęby? Poznaj techniki szczotkowania
Badge field

Jak prawidłowo myć zęby? Poznaj techniki szczotkowania

Published date field

Jak należy prawidłowo szczotkować zęby?

Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty – tak, 120 sekund! Większość osób dorosłych myje zęby dużo krócej. Aby przekonać się, jaka powinna być odpowiednia długość szczotkowania, przed jego rozpoczęciem włącz stoper. Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół plomb, koron i innych uzupełnień. Należy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów według następującego schematu:

  • Czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych.
  • Czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych.
  • Czyszczenie powierzchni żujących.
  • W celu odświeżenia oddechu, należy również pamiętać o oczyszczeniu języka.

1. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45° do linii dziąseł i czyść ruchem wymiatającym lub obrotowym zaczynając od linii dziąseł.

2. Delikatnie szczotkuj zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba, wykonując krótkie ruchy do przodu i do tyłu.

3. Delikatnie wyczyść język, aby usunąć bakterie i odświeżyć oddech.

Jakiej szczoteczki powinienem używać?

Większość stomatologów podziela pogląd, że szczoteczki o miękkich włóknach są najlepsze w usuwaniu z zębów płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Zaleca się także stosowanie szczoteczek o niewielkich główkach, które ułatwiają dotarcie do wszystkich obszarów jamy ustnej, w tym trudno dostępnych zębów tylnych. Wiele osób twierdzi, że dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna, która potrafi lepiej czyścić zęby, zwłaszcza w przypadku osób mających trudności ze szczotkowaniem lub ograniczoną sprawność manualną.

Jakie znaczenie ma stosowanie odpowiedniej pasty?

Stosowanie odpowiedniej dla siebie pasty do zębów jest bardzo ważne. Obecna oferta past obejmuje szeroki wachlarz produktów przeznaczonych dla wielu stanów chorobowych, takich jak ubytki tkanki zęba i stan zapalny dziąseł oraz kamień nazębny, przebarwienia i nadwrażliwość zębów. Zapytaj stomatologa lub higienistę o odpowiednią dla siebie pastę do zębów.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Jak przeczytamy na portalu abcZdrowie, szczoteczkę do zębów należy wymienić, gdy widać na niej pierwsze oznaki zużycia lub co 3 miesiące, w zależności od tego, który z przypadków wystąpi wcześniej. Jest również bardzo ważne, aby wymieniać szczoteczkę po przeziębieniu, ponieważ w jej włóknach gromadzą się drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji.