Badge field

4 domowe sposoby na ból zęba

Published date field

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: Colgate Global Scientific Communications

 

Jeśli nagle zacznie boleć Cię ząb, a wizyta u dentysty nie jest możliwa (np. w środku nocy), z pewnością będziesz się zastanawiać, jak można złagodzić ból. Tymczasową ulgę może przynieść Ci jeden z domowych sposobów przedstawionych poniżej.

1. Zimne okłady

Jak wyjaśnia portal Medonet, jeśli bólowi zęba towarzyszy obrzęk i stan zapalny, ulgę może przynieść okładanie twarzy lodem. Przyłóż zimny okład na zewnętrzną część policzka (na 20 minut, potem zrób sobie 20-minutową przerwę).

Zimne okłady mogą sprawić tymczasową ulgę i pomóc Ci zasnąć, jednak nie usuną przyczyny bólu. Jeśli masz ubytki lub występują u Ciebie inne problemy stomatologiczne, ból szybko powróci – nie zwlekaj więc i jak najszybciej udaj się do stomatologa.

2. Olejek goździkowy

Olejek goździkowy może tymczasowo złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Nasącz wacik kilkoma kropelkami olejku, a tak uformowaną kuleczkę wprowadź do jamy ustnej i delikatnie pocieraj objęte bólem okolice zęba i dziąseł.

Olejek goździkowy zawiera naturalny środek znieczulający – eugenol. To właśnie on sprawia, że ta metoda łagodzenia bólu jest naprawdę skuteczna. Pamiętaj jednak, że olejek goździkowy pomoże Ci złagodzić ból, ale nie usunie jego przyczyny. Ma również nieprzyjemny smak, więc stosowanie tej metody może odstręczać wiele osób.

3. Płukanki roztworem soli

Jeśli bólowi zęba towarzyszy obrzęk ulgę może sprawić Ci płukanie jamy ustnej ciepłą, osoloną wodą. Wsyp kilka łyżeczek soli do kubka z ciepłą wodą. Przepłucz jamę ustną i wypluj roztwór.

Gorąca i zimna woda mogą zwiększać dyskomfort spowodowany bólem zęba, dlatego też najlepiej użyć ciepłej. Umiarkowana temperatura pomaga złagodzić ból, a sól zmniejsza obrzęk dziąseł. Podobnie jak w przypadku innych domowych sposobów, ta metoda przynosi tymczasową ulgę.

4. Leki na ból zębów

Aby poradzić sobie z bólem zęba, możesz zażyć lek przeciwbólowy sprzedawany bez recepty zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Pamiętaj, że lekiem nie należy przykrywać bolącego zęba, ponieważ może to spowodować poparzenia okolicznej tkanki dziąseł i zwiększyć dyskomfort.

Leki przeciwbólowe zapewnią Ci komfort w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa, jednak podobnie jak w przypadku innych domowych sposobów, przynoszą tylko tymczasową ulgę. Jeśli zażywasz te środki i unikasz spotkania z dentystą, stan zęba może się pogorszyć.

Kiedy należy udać się do dentysty?

Jak wyjaśnia portal Medonet, jeśli zacznie boleć Cię ząb najlepiej od razu udać się do lekarza. Stomatolodzy zwykle rezerwują czas dla pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że wizyta odbędzie się tego samego dnia. Jeśli występują u Ciebie objawy ropnia (gorączka, obrzęk twarzy, nieustępujący ból zęba), a dentysta nie jest dostępny, udaj się na pogotowie.

Zapobieganie bólowi zęba

Ból zęba może wiązać się z wieloma czynnikami, jednak najczęstszą przyczyną są ubytki próchnicowe. Mycie zębów dwa razy dziennie szczoteczką z miękkim włosiem, odpowiednim dla wrażliwych dziąseł, oraz nitkowanie, pomogą Ci zapobiec problemom związanym z powstawaniem ubytków. Nie zapominaj również o wizytach kontrolnych u stomatologa. Wczesne wykrycie ubytku i leczenie podjęte na czas pomagają zaradzić problemowi, zanim wystąpi ból.

Domowe sposoby na ból zęba zapewnią Ci tymczasowy komfort w oczekiwaniu na wizytę u lekarza, pamiętaj jednak, że nie eliminują one przyczyny problemu.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz