Wizyta u dentysty
Badge field

Doraźna opieka stomatologiczna: kiedy jej potrzebujesz?

Published date field

W środku nocy budzi Cię nagle ból zęba. Czy mimo późnej pory warto dzwonić do dentysty albo udać się prosto na pogotowie? Dowiedz się, jak rozpoznać sytuację wymagającą natychmiastowej pomocy stomatologicznej i co należy zrobić, jeśli zaistnieje taka sytuacja.

Czym jest opieka stomatologiczna w nagłych wypadkach?

Opieka stomatologiczna w nagłych wypadkach polega na udzieleniu natychmiastowej pomocy w przypadku silnego bólu, wysokiego ryzyka infekcji lub ryzyka utraty zęba. Czasami konieczność interwencji jest zupełnie oczywista, jak np. po wybiciu zęba, jednak w innych sytuacjach może dokuczać Ci ból lub dyskomfort, a Ty nie wiesz co z nim zrobić. Wypadnięcie plomby, ukruszenie licówki i pęknięcie aparatu mogą wprawić nas w zły nastrój, jednak nie są to przypadki wymagające podjęcia natychmiastowego leczenia. Poniżej znajdziesz kilka przykładów sytuacji, w których zaleca się niezwłoczny kontakt z dentystą:

Pęknięte, złamane lub wybite zęby

W przypadku niewielkich ukruszeń i nadłamań możesz wstrzymać się z dzwonieniem do dentysty w środku nocy i skontaktować się z nim w zwykły dzień roboczy. Jeśli jednak w zębie pojawiło się poważne pęknięcie, brakuje w nim sporego kawałka, doszło do uszkodzenia nerwu, ząb został wybity lub po prostu wypadł, nie zwlekaj i natychmiast udaj się po pomoc.

W międzyczasie możesz podjąć pewne środki zaradcze, aby złagodzić ból i uratować ząb. Jeśli doszło do złamania, przepłucz usta ciepłą wodą, aby oczyścić uszkodzone okolice, a następnie przyłóż do twarzy zimny okład – zmniejszysz w ten sposób obrzęk.

Jak wyjaśnia portal Medonet, jeśli ząb zostanie wybity, należy go podnieść, chwytając za część koronową i starając się nie dotykać korzenia. W razie zabrudzenia należy go przepłukać pod zimną, bieżącą wodą przez 10 sekund. Najlepiej wprowadzić ząb z powrotem do zębodołu, upewniając się, że nie wkładamy go tyłem do przodu. Możesz również zagryźć wilgotną gazę lub torebkę herbaty, ale uważaj, żeby nie połknąć zęba. Jeśli to nie pomoże, w trakcie oczekiwania na wizytę u dentysty umieść go między policzkiem a dziąsłem lub w pojemniczku wypełnionym mlekiem albo śliną. Na krwawienie pomoże zimny, wilgotny okład.

Ból zęba lub szczęki

Jeśli dokucza Ci silny i uciążliwy ból zęba lub szczęki, nie zwlekaj i skonsultuj się z dentystą, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu obrzęk, gorączka, nieprzyjemny zapach z ust lub trudności w połykaniu. Podobne objawy zwykle wskazują na infekcję. Dentysta dokona oględzin zęba i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli doszło do infekcji miazgi w kanałach i wystąpił ropień zęba, konieczna może okazać się kuracja antybiotykowa, drenaż lub leczenie kanałowe.

Krwawiące lub obolałe dziąsła

Niewielkie krwawienie podczas nitkowania zębów może wskazywać na wczesny etap zapalenia dziąsła – nie jest to jednak powód do budzenia dentysty w środku nocy. Jeśli natomiast krwawienie jest obfite i nawracające, nie zwlekaj i poproś o spotkanie. Krwawiące i obolałe dziąsła to częsty objaw choroby przyzębia – w tym przypadku wcześnie rozpoczęte leczenie ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia dziąseł, zębów oraz wspierającej tkanki i kości. Metody leczenia różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Jak postępować w nagłych wypadkach?

Jeśli wymagasz natychmiastowej pomocy stomatologicznej, zadzwoń najpierw do dentysty. Jeśli gabinet jest nieczynny, zapowiedź głosowa może udzielić Ci wszelkich niezbędnych informacji. Możesz również poszukać numeru pomocy całodobowej na stronie internetowej kliniki. Jeśli jesteś w stanie wytrzymać do następnego dnia roboczego, zostaw wiadomość. Dentyści zwykle dysponują czasem na wypadek sytuacji wymagających natychmiastowej opieki stomatologicznej, więc pomoc prawdopodobnie zostanie Ci szybko udzielona.

Jeśli kontakt z dentystą okaże się niemożliwy, udaj się na pogotowie. Personel medyczny zbada Twój stan i ustali, czy wymagana jest natychmiastowa wizyta u stomatologa. Poda Ci również środki łagodzące objawy.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz