Badge field

Kolczykowanie języka i innych części jamy ustnej (tzw. piercing)

Published date field

Czym jest kolczykowanie języka i innych części jamy ustnej?
Kolczykowanie narządów jamy ustnej polega na przekłuwaniu języka, warg lub policzków i zakładaniu w tych miejscach kolczyków. W ostatnich latach przekłuwanie języka i części jamy ustnej stało się sposobem na wyrażenie własnej oryginalności. Tak jak w przypadku przekłuwania uszu, metalowe ozdoby umieszczane w przekłuciach w obrębie jamy ustnej mogą mieć różne formy, np. kolczyki, sztangi i kółka. Jednak przekłuwanie języka, warg lub policzka wiąże się z większym ryzykiem dla zdrowia niż przekłuwanie uszu. Przed wykonaniem przekłucia w obrębie jamy ustnej należy zwrócić się o poradę do stomatologa.

Jakie są ryzyka związane z kolczykowaniem języka i innych części jamy ustnej?

  • Infekcja — W jamie ustnej człowieka żyją miliony bakterii, które mogą powodować infekcję po wykonaniu przekłucia. Prawdopodobieństwo infekcji zwiększa również dotykanie palcami ozdób umieszczonych w jamie ustnej.
  • Długotrwałe krwawienie — Przebicie naczynia krwionośnego igłą podczas zabiegu przekłucia może być przyczyną trudnego do opanowania krwawienia oraz poważnej utraty krwi.
  • Ból i opuchlizna — Popularnymi objawami przekłuć w obrębie jamy ustnej jest ból i opuchlizna. W skrajnych przypadkach poważny obrzęk języka może nawet zablokować dopływ powietrza i utrudnić oddychanie.
  • Ukruszenie lub pęknięcie zębów — Kontakt z biżuterią umieszczaną w jamie ustnej może doprowadzić do pęknięć zębów. Wszelkie ozdoby mogą także uszkodzić zęby, które wcześniej uzupełniono koronami lub osłonami.
  • Urazy dziąseł — Metalowa biżuteria może nie tylko uszkodzić miękką tkankę dziąsła, ale także spowodować cofanie się dziąseł. Oprócz nieatrakcyjnego wyglądu, cofnięte dziąsła sprawiają, że korzeń zęba staje się bardziej narażony na próchnicę i choroby dziąseł.
  • Zakłócenie normalnych funkcji jamy ustnej — Ozdoby znajdujące się w jamie ustnej mogą przyczyniać się do wydzielania nadmiernej ilości śliny, przeszkadzać w poprawnej wymowie i powodować problemy z żuciem i połykaniem.
  • Choroby przenoszone drogą krwi — Narodowy Instytut Zdrowia orzekł, że kolczykowanie języka i innych części jamy ustnej może być czynnikiem przenoszenia zapalenia wątroby typu B, C, D i G.
  • Zapalenie wsierdzia — Przekłucia w obrębie jamy ustnej pociągają za sobą ryzyko zapalenia wsierdzia - zapalenia zastawek lub tkanek serca. Rana powstała w wyniku przekłucia języka lub innej części jamy ustnej otwiera bakteriom znajdującym się w jamie ustnej drogę do krwioobiegu, a w konsekwencji do serca.

Jak długo można nosić kolczyki i inne ozdoby w obrębie jamy ustnej?
Wszelkie ozdoby można nosić przez czas nieokreślony, o ile w jamie ustnej nie dochodzi do infekcji, a biżuteria nie zakłóca jej funkcji. Należy tylko pamiętać o udaniu się do stomatologa w przypadku pierwszych oznak bólu lub problemów, a także odbywaniu regularnych wizyt kontrolnych. Ze względu na zagrożenia, jakie mogą wystąpić nawet po zagojeniu się pierwszej rany, takie jak uszkodzenie zębów lub połknięcie poluzowanej części biżuterii, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z kolczykowania jamy ustnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz