Dwie dziewczyny z jasnymi białymi uśmiechami biegną i uśmiechają się trzymając się za ręce
Badge field

Wybielanie zębów: czy to na mnie zadziała i jakie mam opcje?

Prawdopodobnie codziennie widzisz jakąś reklamę środka wybielającego zęby. Zastanawiasz się, czy jest on dla ciebie odpowiedni, a jeśli tak, to czy możesz wybielić zęby w domu czy lepiej udać się do dentysty? Biały uśmiech zwiększa pewność siebie, więc warto przyjrzeć się dostępnym produktom do wybielania zębów w domu i porozmawiać ze stomatologiem o profesjonalnym zabiegu.

Większość dorosłych ludzi może wykonać wybielanie. Dentysta może ocenić reakcję twoich zębów i wskazać opcję najlepszą dla ciebie. Jeśli zaleci wybielanie w domu, upewnij się, że wybrane produkty zawierają odpowiedni atest. Jeśli założono ci licówki, korony lub implanty, produkty wybielające mogą być nieodpowiednie, gdyż nie wybielają porcelany ani materiałów bondingowych. Możesz wtedy wybrać profesjonalny zabieg. Jeśli na twoich naturalnych zębach występują przebarwienia, bez względu na ich przyczynę, masz do wyboru wiele różnych opcji.

Jakie sposoby wybielania zębów są dostępne?

  • Udaj się do dentysty na profesjonalne czyszczenie, które usuwa zewnętrzne plamy spowodowane spożywanymi pokarmami, napojami albo paleniem.
  • Między kolejnymi wizytami możesz stosować wybielającą pastę do zębów, która usuwa przebarwienia powierzchniowe.
  • Poza samym czyszczeniem warto skorzystać z żelu lub pasków wybielających.
  • Możesz wybrać jedną z metod rozjaśniania. W tej kategorii dostępnych jest wiele produktów sprzedawanych bez recepty. Możesz również odwiedzić dentystę, który zaleci ci żel eliminujący uporczywe albo żółtawe plamy.
  • Stomatolog często wykonuje spersonalizowaną nakładkę do rozjaśniania zębów w domu. Dostępnych jest wiele różnych zestawów – aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, postępuj zgodnie z instrukcją.
  • Jeśli plamy są uporczywe lub jeśli zęby są uszkodzone, stomatolog może zalecić licówki lub bonding, aby naprawić strukturę zębów bądź uzyskać konkretny efekt.

Jaka metoda wybielania będzie dla mnie najlepsza?

Przed zastosowaniem jakiegokoliwek produktu dostępnego bez recepty należy przede wszystkim skonsultować się z dentystą. Wiele technik wybielania działa lepiej w przypadku konkretnych czynników powodujących przebarwienia.

  • Jeśli masz żółty odcień zębów, możesz je wybielać. Nie sprawdzi się jednak ono w przypadku brązowych lub szarych zębów. Jeśli w wyniku stosowania tetracykliny lub przyjęcia za dużej dawki fluoru na twoich zębach pojawiły się paski lub cętki, rozjaśnianie i inne metody mogą niewiele zdziałać. Rozjaśniania nie zaleca się również w przypadku wypełnień, koron, implantów ani bondingu na przednich zębach – materiały, z których zrobione są te produkty nie poddają się temu zabiegowi. Jeśli masz naturalne zęby oraz licówki i korony, rozjaśnianie może nawet spowodować nierównomierny efekt kolorystyczny – niezmieniona barwa odbudowanych zębów może wyróżniać się na tle nowo wybielonych zębów.
  • Jeśli rozwinęła się u ciebie choroba przyzębia lub nadwrażliwość zębów, unikaj chemicznych produktów i metod wybielających. Mogą one jeszcze bardziej uwrażliwić zęby i podrażnić delikatne dziąsła, jeśli nie są odpowiednio chronione.
  • Jeśli przyczyną przebarwień są zażywane leki lub inne substancje, możesz wybrać jeden z wielu dostępnych produktów, takich jak porcelanowe licówki umieszczane na naturalnych zębach.

Wiemy, że chcesz mieć biały i błyszczący uśmiech – zacznij od prawidłowej higieny jamy ustnej. Po posiłkach lub spożyciu ciemnego napoju gazowanego albo kawy szczotkuj zęby pastą wybielającą i nitkuj je raz dziennie. Jeśli te sposoby nie działają, a twój uśmiech nie jest źródłem pewności siebie, porozmawiaj z dentystą i opracuj plan, który zapewni Ci perłowobiałe zęby.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz