Badge field

Ząb zatrzymany

Published date field

Co to jest?
Ząb zatrzymany to taki, który zablokował się przy przebijaniu się przez dziąsło (podczas wyrzynania). Często dotyczy to zębów mądrości.

Zwykle wyrzynają się one między 17. a 21. rokiem życia. Dentyści nazywają je trzecimi zębami trzonowymi . Mogą ulec zatrzymaniu, jeśli w jamie ustnej nie ma dla nich miejsca. Ząb mądrości może także wyrzynać się z boku wyrostka zębodołowego; może też być przechylony.

Ząb zatrzymany nie musi powodować bólu. Możesz nawet nie wiedzieć, że go masz. Jednak gdy ząb mądrości próbuje się wyrżnąć, w dziąsło nad nim może wdać się infekcja. Może to powodować ból, odczuwany nawet w sąsiednich zębach lub w uchu po tej samej stronie twarzy.

Ząb zatrzymany może być przyczyną stanu zapalnego tkanki wokół korony zęba, który nieleczony może rozprzestrzenić się do gardła lub szyi. Poważne zakażenia wymagają hospitalizacji i zabiegu chirurgicznego.

Zęby zatrzymane mogą również powodować ubytki. Mogą też napierać na sąsiadujące zęby trzonowe, prowadząc do ich przemieszczenia się, próchnicy i chorób dziąseł. Bywa to przyczyną zmiany zgryzu. W rzadkich przypadkach zatrzymane zęby mogą powodować tworzenie się torbieli.

Objawy
Do objawów należą:

·         obrzęk dziąsła w tylnej części jamy ustnej

·         trudności przy otwieraniu ust

·         nieprzyjemny zapach z ust

·         nieprzyjemny posmak w ustach

·         ból przy otwieraniu ust

·         ból podczas gryzienia lub żucia.

Ból może utrzymywać się przez kilka dni, a następnie zniknąć. Może powrócić po kilku tygodniach lub miesiącach.

Diagnostyka
Dentysta zbada miejsce i w razie konieczności wykona zdjęcie RTG. Pokaże ono, gdzie znajdują się zęby mądrości i czy są zatrzymane.

Oczekiwany czas leczenia
Po ekstrakcji zęba objawy ustępują.

Zapobieganie
Nie ma sposobu, by zapobiec zatrzymaniu zęba. Ubytkom można zapobiec poprzez szczotkowanie i nitkowanie.

Leczenie
Niewielkie podrażnienie można złagodzić, płucząc jamę ustną ciepłą wodą z solą (1/2 łyżeczki na 200 ml wody). Pomóc mogą także dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Jeśli ząb powoduje ból, jest zakażony lub oddziałuje na zęby z nim sąsiadujące, zwykle wykonuje się jego ekstrakcję. Trwa ona od 5 do 30 minut, w zależności od lokalizacji zęba. W niektórych przypadkach z powodu zakażenia konieczne jest przyjmowanie antybiotyków.

W celu usunięcia zęba zatrzymanego pacjenci często kierowani są do chirurga stomatologa. Przed usunięciem zęba dentysta omówi zabieg oraz rodzaj znieczulenia i środków uspokajających, których użyje. Przez 6 godzin przed zabiegiem nie należy jeść. Jeśli przyjmujesz leki, stosuj je według zaleceń. Na zabieg powinna przywieźć Cię inna osoba; powinna Cię też odwieźć do domu po skończonym zabiegu.

Po zabiegu możesz mieć opuchnięte policzki, a jedzenie pewnych pokarmów może sprawiać Ci trudność. Aby jak najszybciej powrócić do zdrowia, ściśle przestrzegaj wskazówek dentysty lub chirurga. Powikłania zabiegu są rzadkie, niemniej się zdarzają.

Ząb zatrzymany nie musi sprawiać Ci dyskomfortu ani przeszkadzać sąsiednim zębom. W takim przypadku nie potrzebujesz natychmiastowego leczenia, jednak dentysta prawdopodobnie zaleci usunięcie zęba, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Wielu ludzi usuwa wszystkie cztery zęby mądrości za jednym razem. Czasem zabieg ten wykonuje się zanim zęby te zaczną się wyrzynać, co pozwala uniknąć problemów w przyszłości. Zabieg na ogół wykonuje się w gabinecie chirurgii stomatologicznej, z użyciem środków uspokajających i w znieczuleniu miejscowym. Często lepiej jest usunąć zęby mądrości przed ukończeniem 21. roku życia – na ogół zabieg jest wtedy mniej skomplikowany, a tkanka i kość lepiej się goją.

Kiedy zgłosić się do specjalisty
Udaj się do dentysty, jeśli odczuwasz ból tylnych zębów. Jeśli na wizyty chodzisz regularnie, dentysta skontroluje Twoje zęby mądrości i poinformuje Cię, jeśli konieczne będzie ich usunięcie. Aby je sprawdzić, może także zrobić zdjęcie RTG.

Rokowanie
Rokowanie po zabiegu jest dobre.