Badge field

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Published date field

Jakiej szczoteczki powinienem używać?
Bardzo szeroki wybór różnych kształtów, rozmiarów i rodzajów szczoteczek do zębów sprawia, że podjęcie decyzji o ich zakupie może wprawić w zakłopotanie. Oto, na co należy zwracać uwagę:

  • Większość stomatologów podziela pogląd, że szczoteczki o miękkich włóknach są najlepsze w usuwaniu z zębów płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Zaleca się także stosowanie szczoteczek o niewielkich główkach, które ułatwiają dotarcie do wszystkich obszarów jamy ustnej, w tym trudno dostępnych zębów tylnych
  • Jeżeli chodzi o rodzaj rączki (np. z uchwytem zapobiegającym wyślizgnięciu się z ręki lub z elastyczną szyjką), kształtu główki (zwężany lub prostokątny) i wyglądu włókien (o nierównej długości, równe lub przycięte w kształcie kopuły), wybierz po prostu najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie. Najlepsza szczoteczka jest dostosowana do wielkości jamy ustnej i pozwala w łatwy sposób dotrzeć do wszystkich zębów
  • Dla wielu osób dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka elektryczna, która potrafi lepiej czyścić zęby, zwłaszcza w przypadku osób mających trudności ze szczotkowaniem lub ograniczoną sprawność manualną.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?
Szczoteczkę do zębów należy wymieniać, gdy widać na niej pierwsze oznaki zużycia lub co 3 miesiące, w zależności od tego, który z przypadków wystąpi wcześniej. Jest również bardzo ważne, aby wymieniać szczoteczkę po przeziębieniu, ponieważ w jej włóknach gromadzą się drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji.

toothbrushes
Zużyta szczoteczka do zębów (u góry) może być przyczyną uszkodzenia tkanki dziąseł. Wymieniaj szczoteczkę co 3 miesiące lub po jej zużyciu.

Powrót na spis artykułów "Prawidłowa higiena jamy ustnej"

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz