Typowe pytania i odpowiedzi dla rodziców i dzieci

Czy karmienie piersią lepiej zapobiega próchnicy wczesnej niż karmienie butelką?
Mając na względzie ogólny stan zdrowia dziecka, wielu specjalistów zaleca karmienie piersią a nie butelką. Jednakże zarówno karmienie piersią, jak i butelką może w jednakowy sposób być przyczyną próchnicy wczesnej.

Aby zapobiec próchnicy wczesnej:

  • Unikaj karmienia w nocy, na przykład układania dziecka koło siebie i pozwalania, aby ssało zawsze, kiedy ma na to ochotę. Pokarm może „zbierać się” w jamie ustnej dziecka i powodować ciągłe wytwarzanie kwasów przez całą noc. Kwasy te prowadzą do rozwoju próchnicy.
  • Nie pozwalaj, aby dziecko spacerowało sobie z butelką.

Czy ssanie kciuka przez dziecko jest zjawiskiem normalnym?
Ssanie kciuka jest normalną czynnością niemowląt; większość dzieci samodzielnie zapomina o niej przed ukończeniem dwóch lat.

  • Jeżeli dziecko ssie kciuk po ukończeniu 2 lat, postaraj się, aby przestało to robić do 4. roku życia.
  • Ssanie kciuka u dzieci starszych niż czteroletnie może być przyczyną wykrzywienia i nadmiernego ściśnięcia zębów oraz/lub problemów ze zgryzem.

Czy to dobrze, że dziecko ssie smoczek?
Tak, ale nie zanurzaj smoczka w cukrze, miodzie ani słodzonym płynie. Ponadto:

  • Postaraj się, aby dziecko zrezygnowało z ssania smoczka do ukończenia 2. roku życia.
  • Z punktu widzenia zdrowia dziecka, nie ma różnicy pomiędzy ssaniem smoczka i kciuka. Pamiętaj jednak, że smoczek może być lepszym rozwiązaniem, gdyż łatwiej jest odzwyczaić dziecko od ssania smoczka niż kciuka.

Jak najlepiej szczotkować zęby małemu dziecku?
Stosuj niewielką szczoteczkę do zębów o miękkich włóknach. Wykonuj okrężne ruchy na wszystkich powierzchniach zębów, zwłaszcza w miejscach, gdzie ząb styka się z linią dziąseł. Jeżeli dziecko potrafi wypluwać pastę, nakładaj na szczoteczkę odrobinę (tj. porcję wielkości ziarnka grochu) fluorkowej pasty do zębów. Podczas wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym rodzice i dzieci powinni poprosić stomatologa o zademonstrowanie prawidłowego sposobu szczotkowania.

Czy rodzic może przekazać dziecku bakterie szkodliwe dla jego zębów?
Tak. Drobnoustroje wywołujące ubytki próchnicze mogą przedostać się do drugiego organizmu poprzez kontakt fizyczny – na przykład wówczas, gdy dziecko wkłada ręce do ust rodzica, a następnie do swoich. Z tego względu, jest bardzo ważne, aby rodzice dbali o zdrowy stan swoich zębów i dziąseł.

Ponadto z badań wynika, że wskutek wymiany krwi pomiędzy kobietą w ciąży a jeszcze nienarodzonym dzieckiem, wszelkie infekcje jamy ustnej, w tym ubytki próchnicze lub choroba dziąseł (zapalenie przyzębia), mogą mieć wpływ na dziecko. Według Narodowego Instytutu Badań Zębów i Twarzoczaszki (NIDCR) przy Narodowym Instytucie Zdrowia, stwierdzono przypadki związków pomiędzy chorobami/infekcjami jamy ustnej a przedwczesnymi porodami dzieci z niedoborem wagi.

Od kiedy dziecko powinno myć zęby pastą z fluorem?
Od momentu, w którym nauczy się wypluwać. Fluor jest bezpieczny i niezbędny do tego, by zęby były zdrowe, ale tylko w odpowiedniej ilości. Młodsze dzieci zazwyczaj połykają duże ilości pasty do zębów, a to może prowadzić do fluorozy powodującej odbarwienie się zębów.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów