Badge field

Higiena jamy ustnej u dzieci - najczęściej zadawane pytania

Published date field

Czy karmienie piersią lepiej zapobiega próchnicy wczesnej niż karmienie butelką?
Mając na względzie ogólny stan zdrowia dziecka, wielu specjalistów zaleca karmienie piersią a nie butelką. Jednakże zarówno karmienie piersią, jak i butelką może w jednakowy sposób być przyczyną próchnicy wczesnej.

Aby zapobiec próchnicy wczesnej:

  • Unikaj karmienia w nocy, na przykład układania dziecka koło siebie i pozwalania, aby ssało zawsze, kiedy ma na to ochotę. Pokarm może „zbierać się” w jamie ustnej dziecka i powodować ciągłe wytwarzanie kwasów przez całą noc. Kwasy te prowadzą do rozwoju próchnicy.
  • Nie pozwalaj, aby dziecko spacerowało sobie z butelką.

Czy ssanie kciuka przez dziecko jest zjawiskiem normalnym?
Ssanie kciuka jest normalną czynnością niemowląt; większość dzieci samodzielnie zapomina o niej przed ukończeniem dwóch lat.

  • Jeżeli dziecko ssie kciuk po ukończeniu 2 lat, postaraj się, aby przestało to robić do 4. roku życia.
  • Ssanie kciuka u dzieci starszych niż czteroletnie może być przyczyną wykrzywienia i nadmiernego ściśnięcia zębów oraz/lub problemów ze zgryzem.

Czy to dobrze, że dziecko ssie smoczek?
Tak, ale nie zanurzaj smoczka w cukrze, miodzie ani słodzonym płynie. Ponadto:

  • Postaraj się, aby dziecko zrezygnowało z ssania smoczka do ukończenia 2. roku życia.
  • Z punktu widzenia zdrowia dziecka, nie ma różnicy pomiędzy ssaniem smoczka i kciuka. Pamiętaj jednak, że smoczek może być lepszym rozwiązaniem, gdyż łatwiej jest odzwyczaić dziecko od ssania smoczka niż kciuka.

Jak najlepiej szczotkować zęby małemu dziecku?
Stosuj niewielką szczoteczkę do zębów o miękkich włóknach. Wykonuj okrężne ruchy na wszystkich powierzchniach zębów, zwłaszcza w miejscach, gdzie ząb styka się z linią dziąseł. Jeżeli dziecko potrafi wypluwać pastę, nakładaj na szczoteczkę odrobinę (tj. porcję wielkości ziarnka grochu) fluorkowej pasty do zębów. Podczas wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym rodzice i dzieci powinni poprosić stomatologa o zademonstrowanie prawidłowego sposobu szczotkowania.

Czy rodzic może przekazać dziecku bakterie szkodliwe dla jego zębów?
Tak. Drobnoustroje wywołujące ubytki próchnicze mogą przedostać się do drugiego organizmu poprzez kontakt fizyczny – na przykład wówczas, gdy dziecko wkłada ręce do ust rodzica, a następnie do swoich. Z tego względu, jest bardzo ważne, aby rodzice dbali o zdrowy stan swoich zębów i dziąseł.

Ponadto z badań wynika, że wskutek wymiany krwi pomiędzy kobietą w ciąży a jeszcze nienarodzonym dzieckiem, wszelkie infekcje jamy ustnej, w tym ubytki próchnicze lub choroba dziąseł (zapalenie przyzębia), mogą mieć wpływ na dziecko. Według Narodowego Instytutu Badań Zębów i Twarzoczaszki (NIDCR) przy Narodowym Instytucie Zdrowia, stwierdzono przypadki związków pomiędzy chorobami/infekcjami jamy ustnej a przedwczesnymi porodami dzieci z niedoborem wagi.

Od kiedy dziecko powinno myć zęby pastą z fluorem?
Od momentu, w którym nauczy się wypluwać. Fluor jest bezpieczny i niezbędny do tego, by zęby były zdrowe, ale tylko w odpowiedniej ilości. Młodsze dzieci zazwyczaj połykają duże ilości pasty do zębów, a to może prowadzić do fluorozy powodującej odbarwienie się zębów.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz