Badge field

W jaki sposób nastolatki mogą zachować jasny uśmiech?

Published date field

Najlepszym sposobem dla nastolatków chcących mieć ładny uśmiech i zdrowe zęby jest kontynuacja wyuczonych w dzieciństwie właściwych przyzwyczajeń związanych z higieną jamy ustnej. Niezależnie od tego, czy nosisz aparat korekcyjny czy też korzystasz z innych zabiegów ortodontycznych, ważne jest, aby:

  • Szczotkować zęby 2 razy dziennie korzystając z fluorkowej pasty do zębów w celu usunięcia płytki nazębnej, która jest główną przyczyną próchnicy zębów i chorób dziąseł.
  • Codziennie używać nici dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni pomiędzy zębami i miejsc poniżej linii dziąseł. Nieusuwana codziennie płytka nazębna twardnieje i przekształca się w kamień – brzydki i twardy żółty nalot.
  • Ograniczać spożywanie pokarmów bogatych w cukier lub skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek.
  • Regularnie odwiedzać stomatologa w celu wykonania profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów i badań kontrolnych.

Czysta jama usta nie tylko sprawia, że zęby mogą służyć Ci przez całe życie, ale po prostu poprawia Twoje samopoczucie. Poza tym, zapewnia Ci świeższy oddech i ładniejszy uśmiech.

Co nastolatki powinny wiedzieć o higienie jamy ustnej?

Problemy z zębami i dziąsłami mogą wystąpić i faktycznie występują u osób nastoletnich. Uzyskanie dodatkowych informacji na temat kwestii mających wpływ na zdrowie jamy ustnej może pomóc w podejmowaniu optymalnych decyzji.

  • Ortodoncja — Duża liczba starszych dzieci oraz nastolatków musi stosować aparaty korekcyjne w celu poprawienia ściśniętych lub wykrzywionych zębów oraz niewłaściwego ustawienia szczęk. Nieprawidłowo ustawione zęby powodują większe trudności podczas czyszczenia, są bardziej narażone na wczesną utratę i wywierają dodatkowe naprężenie mięśni żujących. Ocena ortodontyczna pozwala określić, czy powinieneś nosić aparat korekcyjny, a także wskazać odpowiedni dla Ciebie sposób leczenia. Jeżeli nosisz aparat korekcyjny, powinieneś zwracać szczególną uwagę na prawidłowe mycie zębów.
  • Ochronne szczęki — Jeżeli uprawiasz sport, ochronne szczęki mają krytyczne znaczenie dla ochrony Twojego uśmiechu. Zazwyczaj przykrywają one górne zęby, zapewniając ochronę przed ich wyłamaniem, rozcięciem warg i innymi urazami jamy ustnej. Jeżeli nosisz aparat korekcyjny lub inne stałe uzupełnienia (na przykład most) na dolnej szczęce, wówczas stomatolog może zasugerować wykonanie ochronnej szczęki również na zęby dolne.
  • Odżywianie — Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowych zębów i dziąseł. Cukry i skrobia wchodzące w skład wielu przekąsek i napojów przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej, która niszczy szkliwo zębów. Ograniczaj liczbę spożywanych przekąsek i napojów – po każdym spożyciu pokarmów i napojów zawierających cukry i skrobię zęby są przez co najmniej 20 minut poddawane atakom kwasów. Przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety na bazie 5 grup pokarmów może znacznie poprawić zdrowie jamy ustnej. Decydując się na przekąskę, wybieraj pokarmy pożywne, takie jak ser, surowe warzywa, jogurt naturalny lub owoce.
  • Palenie tytoniu — Jeżeli nie palisz ani nie żujesz tytoniu – nie zaczynaj. Oprócz powodowania innych problemów zdrowotnych, palenie może być źródłem przebarwień na zębach, dziąsłach i kamieniu zębowym, a także wpływać na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust. W dłuższej perspektywie żucie tytoniu oraz palenie papierosów i cygar zwiększa ryzyko raka jamy ustnej oraz choroby dziąseł. Jeżeli używasz tytoniu, powiadom o tym stomatologa i lekarza, informując ich także o wszelkich swoich problemach dotyczących jamy ustnej.
  • Kolczyki w języku i innych częściach jamy ustnej — Wprawdzie kolczykowanie języka i innych części jamy ustnej jest popularne, jednak może powodować różne komplikacje, w tym infekcje, niedające się powstrzymać krwawienie oraz uszkodzenia nerwów. Pociąga również za sobą ryzyko udławienia się poluzowanymi kolczykami, sztangami i kółkami. Poza tym, metalowe ozdoby mogą być przyczyną ukruszenia się lub pęknięcia zębów oraz uszkodzenia dziąseł. Jeżeli zastanawiasz się nad przekłuciem języka, wargi lub policzka, powiadom o tym stomatologa, który może pomóc Ci w wybraniu najbezpieczniejszego rozwiązania.
  • Zaburzenia odżywiania — Zarówno bulimia (spożywanie dużych ilości pokarmu aż do pojawienia się nudności), jak i anoreksja (nadmierny strach przed przybraniem na wadze, często będący przyczyną wymiotowania) są poważnymi zaburzeniami, które – uszkadzając szkliwo – bezpośrednio wpływają na wygląd zębów. Wprawdzie stomatolog może wprowadzić korekty w zniszczonym szkliwie, jednak nie potrafi leczyć samego zaburzenia odżywiania, które niesie potencjalne zagrożenie dla życia i wymaga zbadania psychologicznych kwestii związanych z poczuciem własnej wartości oraz samokontrolą. Jeżeli cierpisz – lub wydaje Ci się, że cierpisz – na zaburzenia odżywiania, skonsultuj się z lekarzem.

Jak mogę sprawić, żeby moje zęby stały się bielsze?

Większość zewnętrznych przebarwień, których przyczyną jest żywność i tytoń, można usunąć w ramach dokładnego wyczyszczenia zębów przez stomatologa lub higienistę. W okresach pomiędzy wizytami u stomatologa w pozbyciu się powierzchniowych przebarwień może pomóc stosowanie wybielającej pasty do zębów. Jeżeli przebarwienia występują od kilku lat, być może zęby należy poddać profesjonalnemu zabiegowi wybielania, który usunie uporczywe zewnętrzne przebarwienia.

Sposobem na pozbycie się wewnętrznych przebarwień może być wybielenie zębów, zastosowanie kompozytu lub wykonanie czapeczki na ząb (korony). Pomimo iż wszystkie wymienione metody są bezpieczne i skuteczne, skontaktuj się ze stomatologiem, który zaleci odpowiedni zabieg w zależności od stanu Twoich zębów i Twoich oczekiwań co do efektu końcowego.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz