szczoteczka elektryczna

Czy powinienem korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

Korzystasz z technologii, aby ulepszyć swoje życie na wiele sposobów — od robienia listy zakupów do programowania termostatu. Ale czy technologia może ulepszyć szczoteczkę do zębów? Tak i nie. Prawidłowy nawyk szczotkowania umożliwi Ci skuteczne czyszczenie zębów za pomocą zwykłej szczoteczki. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na elektryczną szczoteczkę, wzbogacisz swoją rutynę o dodatkowe korzyści i użyteczne funkcje.

Czym jest elektryczna szczoteczka do zębów?

Elektryczna szczoteczka do zębów — zwana również zasilaną — to urządzenie zasilane baterią z wibrującym lub obracającym się włosiem czyszczącym zęby. Szczoteczki te można zwykle podzielić na trzy kategorie, jednak ich granice zaczynają się zacierać, ponieważ pojawiają się nowe modele z różnorodnymi funkcjami. Te kategorie to:

 • Oscylacyjne szczoteczki obrotowe. Te szczoteczki mają małe obrotowe główki, które obracają się do tyłu i do przodu, aby wyczyścić każdy ząb. Niektóre modele łączą funkcję obrotową z wibracjami i pulsowaniem, dzięki czemu są w stanie usunąć większe ilości płytki nazębnej.
 • Szczoteczki soniczne. Szczoteczki soniczne mają wibrujące główki, które z wysoką prędkością poruszają włosie z boku na bok. Aby sklasyfikować szczoteczkę jako soniczną, wibracje muszą być na tyle szybkie, aby wytworzyć słyszalne brzęczenie. Dostępne na dzisiejszym rynku szczoteczki soniczne poruszają się z częstotliwością nawet ponad 50 000 ruchów na minutę.
 • Szczoteczki ultradźwiękowe. Szczoteczki ultradźwiękowe nie czyszczą zębów poprzez wykonywanie fizycznych ruchów. Zamiast tego wykorzystują wibracje o wysokich częstotliwościach zwanych ultradźwiękami, które usuwają płytkę nazębną i resztki jedzenia. Jak wyjaśnia portal Medonet, szczoteczki te wytwarzają fale ultradźwiękowe o mocy 1,6 MHz, co jest równoznaczne z 96 000 000 pulsacji wykonywanych w ciągu minuty. Dzięki temu bakterie są rozrywane przez mikrocząsteczki.

Jakie korzyści płyną ze stosowania elektrycznej szczoteczki do zębów?

Elektryczna szczoteczka do zębów nie jest niezbędna do zachowania czystych i zdrowych zębów (ręczna szczoteczka doskonale spełnia to zadanie), jednak niektóre badania wskazują na to, że może skuteczniej chronić dziąsła i zmniejszać objawy próchnicy. Jak wyjaśnia portal Infodent24, w pewnym badaniu użytkownicy szczoteczek elektrycznych tracili w trakcie obserwacji o 20 proc. mniej zębów. Badanie wskazało także, iż mycie zębów szczoteczką elektryczną skutkuje z reguły mniejszą liczbą kieszonek i lepszym przyleganiem zębów do dziąseł i kości (o 22 proc. mniejsza głębokość kieszonki dziąsłowej i o 21 proc. mniejszy stopień utraty położenia klinicznego przyczepu niż w przypadku użytkowników szczoteczek ręcznych). Inne dane, przytaczane przez Medonet, wskazują na fakt, że zasilane szczoteczki do zębów lepiej usuwają płytkę nazębną (o 42,4% i 28,2% lepiej w porównaniu do szczoteczek manualnych).

Funkcje elektrycznych szczoteczek do zębów

Zasilane szczoteczki do zębów oferują wiele korzystnych funkcji, które usprawniają technikę szczotkowania:

 • Czasomierz. Wiele modeli elektrycznych szczoteczek do zębów wyposażonych jest w dwuminutowy czasomierz, który przypomina Ci o zalecanym czasie szczotkowania. Niektóre brzęczą lub dźwięczą co 30 sekund, co pozwala poświęcić równy czas każdej ćwiartce jamy ustnej.
 • Czujnik nacisku. Jeśli masz tendencje do nadmiernego szczotkowania, niektóre modele z wbudowanym czujnikiem ostrzegą Cię o nadmiernym nacisku szczoteczki na zęby i ryzyku starcia szkliwa.
 • Większa rączka. Zasilane szczoteczki do zębów wyposażone są w większą, bardziej komfortową rączkę, użyteczną zwłaszcza dla osób cierpiących na artretyzm i pewne stany chorobowe uniemożliwiające prawidłowe chwytanie.
 • Tryby czyszczenia. Niektóre elektryczne szczoteczki oferują różne tryby, dzięki którym możesz wybrać sposób czyszczenia określonych zębów w zależności od celów higienicznych. Może to być na przykład tryb dla zębów wrażliwych z delikatnym czyszczeniem.
 • Przypomnienia. Zasilana szczoteczka do zębów może Ci również przypomnieć o zmianie główki co trzy miesiące, aby zwiększyć efekt czyszczenia i zapobiec myciu zębów zużytym włosiem.
 • Aplikacje na smartfona. Modele z górnej półki są nawet wyposażone w funkcję Bluetooth i wbudowane czujniki, które łączą się z aplikacją na smartfona i monitorują nawyki szczotkowania. Istnieją również wersje dla dzieci, dzięki którym możesz zachęcić je do praktykowania zdrowych nawyków.

Jaka elektryczna szczoteczka do zębów będzie dla mnie najlepsza?

Najlepsza elektryczna szczoteczka do zębów to ta, która zapewnia Ci wysoki komfort użytkowania. Istnieje wiele dowodów na skuteczność zarówno oscylacyjnej szczoteczki obrotowej, jak i szczoteczki sonicznej, wybór więc należy do Ciebie. Nadal jednak musisz pamiętać o prawidłowej technice szczotkowania. Wybierając elektryczną szczoteczkę do zębów, zwróć uwagę na następujące sprawy:

 • Łatwość stosowania. Szczoteczka powinna ułatwiać mycie zębów, a nie utrudniać je.
 • Komfortowa budowa. Chwycenie rączki nie powinno sprawiać problemów, a główka i włosie powinny z łatwością dostosowywać się do jamy ustnej.
 • Miękkie włosie. Wybieraj szczoteczki z miękkim włosiem, które czyszczą zęby i nie uszkadzają dziąseł ani szkliwa.

Jeśli nadal nie wiesz, jaka szczoteczka elektryczna będzie dla Ciebie najlepsza, skonsultuj się z dentystą lub higienistką dentystyczną. Polecą Ci model pasujący do Twoich rzeczywistych potrzeb i pokażą, jaką korzystać z wykorzystywanej technologii. Prawidłowo stosowana elektryczna szczoteczka do zębów oferuje wiele korzyści i zapewnia promienny, zdrowy uśmiech.