kobieta uśmiecha się z zamkniętymi oczami

Jak bardzo białe mogą być zęby?

Być może myślisz o wypróbowaniu produktu do wybielania zębów lub skorzystaniu ze specjalnego zabiegu. Stopień wybielenia zależy od wielu czynników, takich jak geny, wiek, płeć i nawyki żywieniowe. Dowiedz się, jaką różnicę robią profesjonalne zabiegi i produkty wybielające zęby i dlaczego należy wybielać je ostrożnie.

Zmiana odcienia zębów jest normalnym zjawiskiem

Odcień zębów może być uwarunkowany genetycznie i zmieniać się wraz z wiekiem. Spożywanie kwaśnych lub ciemnym produktów, picie kawy albo herbaty oraz palenie mogą sprawić, że zęby staną się matowe. Jak wyjaśnia Dentonet, kolor zębów zależy też od płci.

Najlepiej porozmawiaj z dentystą o zabiegach wybielania, bo tylko on może zalecić najlepszą opcję. Za pomocą specjalnego narzędzia sprawdzi najpierw odcień Twoich zębów i zapisze go na standaryzowanej skali. Profesjonalne wybielanie może rozjaśnić zęby o co najmniej jeden lub dwa odcienie, w zależności od okoliczności.

Profesjonalne zabiegi a produkty dostępne w sklepie

Dobra wiadomość jest taka, że dostępnych jest kilka opcji wybielania zębów, w tym zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym, niestandardowe nakładki do stosowania w domu i inne specjalistyczne produkty. Produkty sprzedawane w sklepach mają niższe stężenie czynników wybielających, więc na rezultaty trzeba czekać dłużej i zwykle robią one mniejsze wrażenie. Wiążą się jednak z niższymi kosztami. Profesjonalne wybielanie zębów można wykonać podczas jednej wizyty u dentysty, a jego efekty są długotrwałe.

Wszystkie produkty do wybielania zębów, zarówno te profesjonalne, jak i dostępne w sklepach bez recepty, wymagają prawidłowej higieny jamy ustnej i czynności korekcyjnych. Wybielająca pasta do zębów może pomóc w usuwaniu przebarwień powierzchniowych powstałych po spożyciu produktów spożywczych i napojów.

Ryzyko związane z nadmiernym wybieleniem

Bezpieczne wybielanie zębów ma ogromne znaczenie. Składniki wybielające mogą wywołać stan zapalny dziąseł i zwiększyć ryzyko rozwoju nadwrażliwości zębów. Produkty dostępne w sklepach zwykle mają mniejsze stężenie tych czynników. Jeśli jednak używasz ich dłużej lub częściej niż jest to wskazane, możesz uszkodzić swoje zęby lub dziąsła.

Biel Twoich zębów zależy od wielu czynników. Dentysta pomoże Ci uzyskać preferowany odcień i upewnić się, że efekty będą długotrwałe. Produkty wybielające należy stosować ostrożnie i zgodnie ze wskazaniami. Prawidłowa higiena jamy ustnej, szczotkowanie i nitkowanie sprawią, że rezultaty zabiegu będą utrzymywać się jak najdłużej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz