Licówki

Wszystko, co musisz wiedzieć o licówkach: jak długo trwa zapewniany przez nie efekt i jak o nie dbać.

Z pewnością zasługujesz na lśniący uśmiech. Licówki to świetne rozwiązanie, które przywróci Twoim zębom naturalne piękno. Jeśli w Twoim uzębieniu widoczne są ukruszenia, szpary, przebarwienia lub nierówny zgryz, te cienkie, spersonalizowane powłoki to znakomity wybór dla Ciebie. Znajdziesz tu informacje dotyczące budowy licówek, długotrwałości gwarantowanego efektu i sposobów pielęgnacji.

Ludzie często zastanawiają się, czy licówki zakłada się na stałe i jak długo trwa zapewniany przez nie efekt. Jak wyjaśnia portal Stomatologia News, w zależności od materiału licówki dają efekt przez 5–20 lat. Większość wykonana jest z porcelany, która zapewnia znakomite wrażenia estetyczne i długotrwałość.

Czym są licówki?

Licówki kojarzą Ci się pewnie z "hollywoodzkim uśmiechem," ale tak naprawdę są one jedną z najczęściej wybieranych metod usuwania szczelin, przebarwień i ukruszeń w uzębieniu. Licówki to cienkie powłoki, które mocuje się na przedniej powierzchni zębów.

Zabieg jest całkiem prosty. Dentysta ocenia, czy licówki są dla Ciebie odpowiednie, a następnie robi odcisk zębów. Dzięki niemu może wykonać model uzębienia, który posłuży jako wzorzec pod licówki. Następnie za pomocą wskaźnika odcieni stomatolog wybierze kolor, który będzie pasował do barwy sąsiadujących zębów i nadawał im naturalny wygląd. Na koniec zamocuje licówki do zębów za pomocą cementu.

Czy licówki mocowane są na stałe?

Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej i regularnym wizytom u dentysty licówki są w stanie przetrwać wiele lat bez pęknięć i przebarwień. Pamiętaj jednak, że procedura jest nieodwracalna. Jak wyjaśnia portal Medonet, przed założeniem licówki dentysta musi najpierw usunąć ok. 0,5 mm szkliwa. Oznacza to, że jeśli zaistnieje konieczność zdjęcia licówek, trzeba będzie założyć nowe.

Prawidłowa pielęgnacja licówek zwiększa ich żywotność. Dbaj o nie tak samo, jak dbasz o zęby. Higiena jamy ustnej ma tu nadrzędne znaczenie. Aby zapobiec pęknięciom, unikaj gryzienia twardych produktów spożywczych. Podobnie jak w przypadku zębów, na licówkach również mogą tworzyć się przebarwienia, więc unikaj spożywania barwiących artykułów, takich kawa, herbata, czerwone wino i borówki.

Jak zwiększyć długotrwałość licówek?

Jak długo trwa efekt zapewniany przez licówki porcelanowe? Aby czerpać z nich jak najwięcej korzyści (i jak najdłużej olśniewać błyszczącym uśmiechem), przestrzegaj następujących zaleceń pielęgnacyjnych:

  1. Unikaj zgrzytania zębami: Masz nawyk zgrzytania zębami lub zaciskania ich? Dentysta może polecić Ci specjalną nakładkę zakładaną na zęby w porze snu. Dzięki niej ryzyko uszkodzenia licówek znacznie się zmniejszy.
  2. Regularnie szczotkuj i nitkuj zęby: To naprawdę proste – szczotkuj zęby i nitkuj lub w inny sposób czyść przestrzenie międzyzębowe, a w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów – natychmiast udaj się do dentysty.
  3. Noś nakładkę na zęby: Jeśli uprawiasz sport, nie zapominaj o ochraniaczu na zęby, który zapobiega potencjalnym pęknięciom i ukruszeniom.
  4. Nie gryź twardych powierzchni: Nigdy nie otwieraj opakowań ani nie luzuj supłów za pomocą zębów, również tych pokrytych licówkami, w przeciwnym razie możesz je uszkodzić.

Jeśli niepokoi Cię wygląd Twoich zębów, zastanów się nad licówkami – to znakomity i trwały sposób na poradzenie sobie z problemami estetycznymi. Im mniej podobnych problemów, tym częściej będziesz się uśmiechać i tym większa będzie Twoja pewność siebie. Skonsultuj sie z dentystą, aby uzyskać więcej informacji.

Ten artykuł ma na celu promowanie ogólnej wiedzy o zdrowiu. Nie zastępuje porady lekarskiej, diagnozy ani leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących choroby lub leczenia, skonsultuj się z dentystą lub lekarzem.